2005-04-14: Pomorze: Gdańsk bez Błędnika

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 14 kwietnia 2005

Od soboty 16 kwietnia rusza w Gdańsku największy remont drogowy w ciągu ostatnich lat i jednocześnie poważne ograniczenie ruchu w centrum miasta.

Błędnik jest wiaduktem kolejowym w centrum miasta na głównej osi komunikacyjnej miasta łączącej Orunię, Główne Miasto z Wrzeszczem i Oliwą. Jednocześnie jest częścią głównej arterii komunikacyjnej w kierunku Gdyni dla pojazdów niekorzystających z obwodnicy. Zbudowany został w latach 1967 - 1970 i od tego czasu, przez 35 lat, nie prowadzono remontu. Nazwa miejsca pochodzi od od wielkich ogrodów (Irrgarten) z XIX w., które były tak duże, iż można było w nich zbłądzić.

Zostanie całkowicie wyremontowany wiadukt nad torami kolejowymi i jednocześnie zostanie podniesiona nośność do 50 ton. Prace potrwają do listopada 2006 roku i już od soboty spowodują stałe ograniczenie ilości dostępnych pasów dla samochodów z trzech na dwa w każdym kierunku. Ruch tramwajowy przez Błędnik zostanie ograniczony całkowicie, podobnie jak ruch pojazdów powyżej 3.5 ton. Linie autobusowe będą kursować na zmienionych trasach. Zmieniona zostanie także organizacja ruchu na ulicach, na których poprowadzone zostaną objazdy. Przed Dworcem Głównym pojawi się pas przeznaczony tylko dla komunikacji zbiorowej.

Źródło[edytuj | edytuj kod]

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa pomorskiego
Wikinews
Pomorskie

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie pomorskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Gdańska, Gdyni, Słupska, Tczewa, Starogardu Gd. lub Wejherowa
pozostałych miejscowości