2005-04-14: Maturzyści mogą oskarżyć komisję egzaminacyjną

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 14 kwietnia 2005
N icon science.png

W rozporządzeniu w sprawie organizacji egzaminu maturalnego zostało zapisane nowe prawo ucznia:

Uczeń, któremu komisja egzaminacyjna nie pozwoli na wyjście do toalety w trakcie matury, może oskarżyć ją o złamanie procedur maturalnych i zażądać powtórzenia egzaminu

Jak powiedziała szefowa Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Maria Magdziarz, nauczyciele straszący uczniów, że nie będą mogli oni wyjść do toately w trakcie pisania matury, łamią przepisy. Sytuacja ta jednak jest bardziej skomplikowana, niż się wydaje. Do łazienki powinien ucznia odprowadzić jeden z członków komisji egzaminacyjnej, jednak - nie mogą oni opuszczać sali maturalnej.

Dlatego w wielu szkołach to dyrektorzy będą odprowadzać uczniów do łazienki. Członek komisji wysyła za pomocą SMS-a lub pagera sygnał do dyrektora, aby ten przyszedł do sali, w której odbywa się matura. Następnie dyrektor odprowadza ucznia i sprawdza, czy w łazience nie znajdują się inni uczniowie. Gdy uczeń wyjdzie z łazienki, dyrektor szkoły odprowadza go z powrotem i wraca do swojego gabinetu.

Egzamin maturalny z języka polskiego (poziom rozszerzony) trwa ok. 3 godziny. Uczniowie mogą się napić wody przy stoliku komisji, a jeżeli chcą iść do łazienki, muszą to zasygnalizować poprzez podniesienie ręki.

Źródło[edytuj | edytuj kod]

  • Polska Agencja Prasowa