Przejdź do zawartości

2005-04-14: Śmiercionośny wirus został rozesłany do laboratoriów na całym świecie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 14 kwietnia 2005
Światowa Organizacja Zdrowia
Światowa Organizacja Zdrowia

Do prawie czterech tysięcy laboratoriów z 18 krajów świata zostały rozesłane próbki wirusa azjatyckiej grypy, wskutek pomyłki Amerykanów. Większość laboratoriów zniszczyła już otrzymane szczepy. Pozostałe obiecują, że w najbliższym czasie spalą otrzymane próbki.

Szczep wirusa A/H2N2 rozesłany do laboratoriów przez specjalistów z The College of American Pathologist pochodzi sprzed kilkudziesięciu lat. Jego odmiana, wirus H2N2, wywołał pandemię grypy w Azji w 1957 roku, która zabiła kilka milionów ludzi. Komórki wirusa odkryli w swoich laboratoriach naukowcy z Public Health Agency w Kanadzie i natychmiast poinformowali o tym Światową Organizację Zdrowia (WHO).

Jak dowiedziała się Gazeta Wyborcza, do Polski próbek nie posyłano. Ostatnia epidemia wirusa tej odmiany wybuchła w 1968 roku. Urodzeni po tym czasie nie mają już na niego odporności - a sama szczepionka nie została jeszcze wynaleziona.

Szczepy wirusa zostały wysłane do laboratoriów pod koniec 2004 roku, do porównań szczepów grypy, które aktualnie powodują zachorowania. Dopiero 26 marca odkryto szczepy groźnej grupy A/H2N2 w otrzymanych próbkach, a 8 kwietnia amerykański rząd wysłał do wszystkich laboratoriów poza granicami USA i Kanady prośby o zniszczenie próbek. Cała operacja była utajniona, bo obawiano się, że wirus mógłby zostać wykorzystany przez terrorystów jako broń biologiczna.

Na liście państw, które prawdopodobnie otrzymały tego wirusa, znajduje się Hongkong, Korea Południowa, Singapur, Niemcy, Tajwan, Bermudy, Belgia, Brazylia, Chile, Francja, Izrael, Włochy, Japonia, Meksyk, Liban i Arabia Saudyjska.

Źródła[edytuj | edytuj kod]