2005-04-13: Komputerowo wygenerowana praca naukowa zaakceptowana na międzynarodową konferencję

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 13 kwietnia 2005
N icon technology.png

Studenci jednego z najbardziej prestiżowych uniwersytetów w Stanach Zjednoczonych, Massachusetts Institute of Technology (MIT), stworzyli program służący do generowania artykułów naukowych dotyczących technologii komputerowej, włączając w to różne wykresy, grafiki oraz cytaty - SCIgen.

Sami pozwoliliśmy sobie wygenerować jeden przykładowy artykuł zatytułowany Comparing Web Browsers and Semaphores (PDF). Znawcy tematu mogą potwierdzić, że pomimo drobnych potknięć, opracowanie to wygląda na prawdziwe.

Jednak nie tylko zwykli użytkownicy mogą się nabrać. Organizatorzy międzynarodowej konferencji WMSCI 2005 wstępnie zaakceptowali jedno z wygenerowanych doniesień - Rooter: A Methodology for the Typical Unification of Access Points and Redundancy (PDF). Autorzy zapowiedzieli, że jeżeli otrzymają odpowiednią kwotę pieniężną od darczyńców, wyjadą na konferencję, aby przedstawić swoje wygenerowane badania - oczywiście korzystając z wygenerowanego skryptu.

Nie jest to pierwszy tego typu program, który przechytrzył nawet prawdziwych ludzi - generator zażaleń Scotta Pakina oszukał już wielu ludzi, którzy otrzymali skargi wygenerowane za pomocą tego programu.

Pierwsze komentarze użytkowników serwisu Slashdot wyśmiewają komisje akceptujące takie prace na konferencje, gdyż według nich oznacza to, że niektóre z nich nawet nie są dokładnie sprawdzane - i są jedynie akceptowane na podstawie tematu.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Randomly Generated Paper Accepted to Conference – Slashdot, 13 kwietnia 2005

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]