Przejdź do zawartości

2005-04-13: IBM i National Geographic tworzą genetyczną mapę świata

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 13 kwietnia 2005

Stowarzyszenie National Geographic w porozumieniu z IBM i fundacją rodziny Waitt ma plany stworzyć genetyczną mapę świata, aby dowiedzieć się, jak wyglądały wędrówki prehistorycznych ludzi po naszym globie.

Projekt, początkowo nazwany genograficznym, ma zamiar zebrać ponad 100 tysięcy próbek genetycznych od różnych osób z całego świata, aby prześledzić migrację ludzi z Afryki na cały świat. Większość próbek została już wybrana, jednak wszyscy zainteresowani mogą wysłać do projektu swoje własne DNA w zabezpieczonej poczcie.

Projekt genograficzny ma pochłonąć 40 milionów USD i trwać 5 lat. Uczestniczą w nim jedni z najlepszych naukowców świata, a także eksperci w dziedzinach starożytnych DNA, lingwistyki i archeologii.

"Widzimy to jako możliwość ludzkości przejścia do przyszłości. Istnieje możliwość stworzenia przez nas największej bazy genetycznej w historii", powiedział doktor Spencer Wells, główny naukowiec projektu, w wywiadzie dla BBC News.

Projekt ten ma także odpowiedzieć na wiele innych pytań, m.in. jakie są najstarsze rody w Afryce, czy armie Aleksandra Wielkiego pozostawiły po sobie ślady genetyczne, a także, czy możliwe jest uzyskanie kodu DNA ze szczątek homo erectus i innych wymarłych dawno humanoidów.

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Źródła

[edytuj | edytuj kod]