2005-04-13: 5 ofert w przetargu na GSM 1800 i UMTS
12 kwietnia 2005 roku, upłynął termin składania ofert przetargowych na rezerwację częstotliwości w standardzie GSM 1800 i UMTS. Jak poinformował w dzisiejszym komunikacie Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty, swoje oferty zgłosiło w sumie pięć podmiotów.
W przetargu na rezerwację częstotliwości w systemie telefonii ruchomej GSM 1800, oferty złożyły: Polkomtel S.A, Netia Mobile Sp. z o.o. oraz Polska Telefonia Komórkowa Centertel Sp. z o.o.. Z kolei w przetargu na rezerwację częstotliwości w systemie UMTS, swoje oferty złożyły: Polska Telefonia Cyfrowa Sp. z o.o., Polkomtel S.A., Netia Mobile Sp. z o.o., Qiana Investments Sp. z o.o. i Polska Telefonia Komórkowa Centertel Sp. z o.o.
"Swoje oferty złożyli Netia Mobile, Qiana Investments, o którym nieoficjalnie mówi się, że może być powiązany z operatorem telekomunikacyjnym Hutchison Whampoa oraz dotychczasowi operatorzy, którym bardziej zależało, aby zablokować wejście kolejnemu graczowi, aniżeli na bazie pozyskanych częstotliwości utworzyć w porozumieniu nowego operatora." - powiedział serwisowi pl.Wikinews.org Wacław Kaczorowski, ekspert rynku telekomunikacyjnego.
"Często mówiło się o tym, że dla skuteczności działania czwartego operatora potrzebny jest roaming wewnętrzny. Jest to potencjalna możliwość skorzystania z infrastruktury dotychczasowych operatorów przez nowego gracza. Tutaj jednak ani sam prezes URTiP, ani operatorzy nie wyrażali jasnych opinii co do takich posunięć." - dodał Kaczorowski.
Netia Mobile jest spółką zależną Netii S.A. Jak czytamy w komunikacie prasowym tej firmy: "Głównym partnerem Netii jest spółka Novator Telecom Poland, należącą do Novator One L.P., funduszu inwestycyjnego zajmującego się głównie działalnością inwestycyjną w dziedzinie telekomunikacji w krajach Europy Środkowej i Wschodniej. (...) Ubiegając się o częstotliwości UMTS i GSM 1800, Netia Mobile współpracuje również z międzynarodowymi dostawcami sprzętu telekomunikacyjnego, którzy zadeklarowali gotowość partycypowania w finansowaniu projektu łącznie z pełnym pakietem tzw. (vendor financing)."
Zastanawiający jest brak oferty firmy Tele2 Polska, która bardzo aktywnie uczestniczyła w wielu dyskusjach poprzedzających ogłoszenie przetargu. Zarząd Grupy Tele2 stwierdził jednak, że przedsięwzięcie jest "bardzo ryzykowne", zwłaszcza z powodu niejasnego stanowiska URTiP w sprawie roamingu wewnętrznego. Zarząd stwierdził również, że w Europie istnieje wiele, badziej pewnych możliwości inwestycyjnych. Spółka Tele2 nie zrezygnowała jednak całkowicie z inwestycji w Polsce.
"Jeśli chodzi o współpracę z Tele2, to mamy podpisany list intencyjny w sprawie korzystania przez Tele2 z naszej sieci jako MVNO w przypadku wygrania przez Netię Mobile przetargu." - powiedziała Jolanta Ciesielska, rzeczniczka prasowa Netii.
Realizacja postanowień tego listu intencyjnego, umożliwiłaby Tele2 stworzenie wirtualnego operatora telefonii komórkowej, korzystającego z infrastruktury telekomunikacyjnej Netii.
Komisje przetargowe URTiP rozpoczęły pracę nad oceną złożonych ofert, wyniki obu przetargów zostaną ogłoszone najpóźniej do dnia 9 maja 2005 roku.
Materiał do tego artykułu przygotował reporter Wikinews |