Przejdź do zawartości

2005-04-12: Polscy żołnierze opuszczą Irak na początku 2006 roku

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 12 kwietnia 2005

Jerzy Szmajdziński, minister obrony narodowej, zapowiedział wycofanie polskich wojsk z Iraku wraz z wygaśnięciem rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ sankcjonującej obecność międzynarodowych sił w tym kraju. Rezolucja wygasa z końcem 2005 roku. Szmajdziński zaznaczył, że gdyby rezolucja została przedłużona lub władze Iraku zwróciły się do Polski o dalszą obecność polskich wojsk, to mógłby to być jedynie niewielki "komponent szkoleniowy". Takie stanowisko zostanie także rekomendowane przyszłemu polskiemu prezydentowi i rządowi.

W Iraku stacjonuje obecnie 1,7 tys. polskich żołnierzy. Polacy dowodzą Międzynarodową Dywizją złożoną z żołnierzy 13 państw. Spośród wszystkich 25 państw biorących udział w misji stabilizacyjnej wycofywanie żołnierzy rozpoczęły lub zamierzają wkrótce rozpocząć Włochy (3 tys. żołnierzy), Ukraina (1,6 tys.), Holandia (800 żołnierzy) i Bułgaria (500 żołnierzy).

Operacja wycofania polskich żołnierzy z Iraku po zakończeniu misji potrwa kilka tygodni. Piąta zmiana żołnierzy w Iraku ma liczyć ponad 1000 wojskowych i zostanie wykonana na przełomie lipca i sierpnia. Jak dotąd, wydano prawie 1.5 mld zł w czasie 2,5-rocznej misji stabilizacyjnej.

Minister Szmajdziński powiedział także, że do misji ONZ w Sudanie zostanie wysłanych czterech oficerów, którzy trafią do sztabu specjalnego brygady SHIRBIG. Rząd zwrócił się do prezydenta z wnioskiem o skierowanie polskiej misji wojskowej do tego państwa. Na terenie Sudanu powstaje obecnie kontyngent międzynarodowy, który ma liczyć 10 tysięcy żołnierzy. Siły ONZ mają nadzorować pokój pomiędzy rządem Sudanu i Sudańską Armią wyzwolenia. Celem rezolucji Rady Bezpieczeństwa numer 15 90 jest nadzorowaniem pokoju w tym państwie.

Archiwum[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]