Przejdź do zawartości

2005-04-11: Kraków: Marsz Tolerancji odwołany

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 11 kwietnia 2005

Organizatorzy zaplanowanych na 21-24 kwietnia 2005 w Krakowie Dni Kultura dla Tolerancji zdecydowali się w związku z niedawną śmiercią papieża Jana Pawła II zrezygnować z jednego z punktów programu Dni - Marszu Tolerancji.

Kultura dla Tolerancji to przegląd aktywności twórczej związanej ze środowiskiem osób homoseksualnych, biseksualnych i transpłciowych. Pierwsza tego typu impreza odbyła się w Krakowie w maju 2004 roku, a jednym z jej elementów był Marsz Tolerancji, w którym wzięło udział prawie tysiąc osób, w tym politycy lewicy. Po marszu doszło do zamieszek w centrum miasta.

W tym roku cykl spotkań i imprez zaplanowano na 21-24 kwietnia 2005. W związku ze śmiercią Jana Pawła II organizatorzy Dni Kultura dla Tolerancji zdecydowali się odwołać Marsz Tolerancji oraz zmodyfikować charakter całej imprezy.

W obecnej sytuacji uznaliśmy za właściwą bardziej wyciszoną i stonowaną formę planowanych wydarzeń - piszą organizatorzy na swoich stronach internetowych, dodając: pogrążony w żałobie Kraków nie jest teraz właściwym miejscem dla publicznej dyskusji o prawach społeczności LGBT, dlatego też zdecydowaliśmy się ograniczyć formułę Dni jedynie do imprez o charakterze naukowym i kulturalnym.

Źródło[edytuj | edytuj kod]