2005-04-10: Wrocław: Hołd dla Papieża

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
niedziela, 10 kwietnia 2005
Pielgrzymka Jana Pawła do Polski (Wrocław 1997)

Ostatni tydzień w całej Polsce był tygodniem żalu i zadumy. Ludzie spotykali się aby wspólnie modlić się za Jana Pawła II.

We Wrocławskich kościołach codziennie (do dnia pogrzebu Papieża) wieczorami odbywały czuwania modlitewne, zakończone Apelem Jasnogórskim. Ludzie żeby oddać hołd zmarłemu wywieszali na swoich domach flagi Polskie oraz Papieskie przewiązane kirem, spotkali się w czwartek na mszy na Wrocławskim rynku. Także w czwartek na Rynku spotkali się harcerze, którzy przyszli z pochodniami, świecami oraz flagami i zawiązali krąg.

W dniu pogrzebu o godzinie 21:37 w niektórych mieszkaniach na znak hołdu zgasły światła na 5 minut. W sobotę - tydzień po śmierci Jana Pawła II na łącze przed Hotelem Wrocław, gdzie w 1997 roku Papież odprawiał mszę punktualnie o godzinie śmierci Papieża odegrano na trąbce "pieśń Maryjną". Przed Hotelem Wrocław codziennie od dnia śmierci Jana Pawła II zbierali się ludzie, którzy zapalali znicze i ustawiali wzdłuż ścieżek, którymi przejeżdżał Papież.

Gdy w Watykanie trwał pogrzeb Papieża czyli w piątek ulice Wrocławia były puste. Punktualnie o 10:00 w kościołach zaczęły dzwonić dzwony, zaczęły wyć syreny strażackie, policjanci także włączyli syreny, wyszli z radiowozów i stanęli na baczność. Samochody prywatne, tramwaje oraz autobusy komunikacji miejskiej zatrzymały się. Miasto zamarło. Zaczęło się zaludniać dopiero po godzinie 13:00. Wrocławianie którzy nie chcieli oglądać transmisji w domach udawali się do kościołów w których ustawione były specjalne telebimy.

Źródła[edytuj | edytuj kod]