Przejdź do zawartości

2005-04-10: Sumatra: panika po kolejnym trzęsieniu ziemi

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 10 kwietnia 2005

Niespokojna skorupa ziemska wciąż daje o sobie znać w rejonie wysp Indonezji. Dzisiejszego dnia mieszkańców wyspy Sumatry zaniepokoiły wstrząsy o sile 6,7 stopni w skali Richtera. Trzęsienie jednak było o wiele słabsze niż to z końca 2004 roku, które wywołało falę tsunami zabijając blisko 300 tysięcy ludzi.

Jako epicentrum dzisiejszego trzęsienia wskazywane jest miejsce oddalone o 70 mil na południowy-zachód od Padangu - miasta w zachodniej Sumatrze. Do tej pory nie stwierdzono żadnych szkód materialnych, ani ofiar czy rannych wśród ludzi.

Jak informuje nas Rzecznik Indonezyjskiej Agencji Geofizyki i Meteorologii, wielu mieszkańców południowo-zachodznich wybrzeży Sumatry w panice pozostawiło swój dobytek i zaczęło uciekać. To zupełnie zrozumiałe, gdy mieli oni w pamięci wydarzenia sprzed czterech miesięcy.

Centrum Ostrzegania przed Tsunami na Pacyfiku w Honolulu na Hawajach informuje: Trzęsienia ziemi o tej skali czasami tworzy lokalne tsunami, które mogą być zagrożeniem dla wybrzeży zlokalizowanych kilkaset kilometrów od epicentrum trzęsienia.

Naukowcy ostrzegają, że kolejne silne wstrząsy mogą występować w rejonie Oceanu Indyjskiego. Wiele państw z tego rejonu nie ma jeszcze przygotowanego sprawnego systemu ostrzegania przed falami tsunami. System ostrzegawczy w Azji Południowej będzie gotowy najwcześniej na przełomie lat 2006 - 2007.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]