Przejdź do zawartości

2005-04-10: Czechy: Premier jest gotów ustąpić

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
niedziela, 10 kwietnia 2005
Czechy: Premier Gross jest gotowy ustąpić

Czeski premier, Stanislav Gross, jest gotów ustąpić z urzędu i otworzyć drogę do rządzenia nowej koalicji - tak wynika z jego wypowiedzi podczas wczorajszej konferencji prasowej w Pradze. Takie stanowisko to rezultat afery związanej z finansowaniem luksusowego mieszkania Grossa.

Skandal wybuchł, kiedy czeska prasa zaczęła badać, skąd Gross wziął pieniądze na zakup luksusowego mieszkania. Premier twierdził najpierw, że zapłacił za nie sam, a część pieniędzy pochodziła z kredytu pod zastaw. Potem jednak stwierdził, że pieniądze pożyczył mu jego wujek. Jednak prasa doniosła, że wujek Grossa pożyczył pieniądze od dziennikarza. Niejasna atmosfera, która wytworzyła się wokół finansowania mieszkania Grossa, spowodowała protesty polityków wzywające premiera do ustąpienia.

Samemu Grossowi udało się przetrwać głosowanie nad wotum nieufności dla tego rządu. Jego rząd opuściło jednak 5 ministrów.

Gross nie sprecyzował kiedy ustąpi ze stanowiska, zapowiedział jednak, że powinien go zastąpić socjaldemokrata, ambasador Czech przy Unii Europejskiej, Jan Kohout.

Spotkanie kierownictwa Partii Socjaldemokratycznej, do której należą Gross i Kohout, przyniosło decyzję, co do reformy tworzonej wraz z Partią Chrześcijańsko-Demokratyczną i Unią Wolności koalicji.

Czesi zastanawiają się, jaką decyzję nowy rząd podejmie w sprawie ratyfikacji europejskiego traktatu konstytucyjnego - czy odbędzie się referendum, czy o ratyfikacji zdecyduje parlament?

Źródło[edytuj | edytuj kod]