2005-04-09: Lublin: Dwóch kandydatów na rektora UMCS

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
sobota, 9 kwietnia 2005

Trwają wybory na rektora Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W tym tygodniu wybierano elektorów spośród pracowników naukowych wszystkich wydziałów uczelni, pracowników administracyjnych i studentów. 8 kwietnia był jedyny dniem, kiedy można było zgłaszać kandydatów na rektora. Prawo do zgłaszania miał jeden elektor lub 15 pracowników uczelni posiadających prawo wyborcze.

Tuż po godzinie 15 ogłoszono, że o stanowisko rektora UMCS będą się ubiegać:

Uczelniana Komisja Wyborcza nie stwierdziła żadnych uchybień w procesie zgłaszania kandydatów. Jej przwodniczący, prof. dr hab. Ryszard Dębicki, wyjaśnił też dlaczego termin zgłoszeń zbiegł się z datą pogrzebu Jana Pawła II. Kalendarz wyborów rektora został ustalony uchwałą Senatu uczelni z 2 marca. Tylko Senat uczelni miał prawo ingerować w ten kalendarz. Komisj Wyborcza nie miała takich uprawnień. Dlatego też zgodnie z uchwałą Senatu UMCS właśnie wczoraj można było zgłaszać kandydatów na stanowisko rektora uczelni.

Nowego rektora UMCS poznamy dopiero po głosowaniu, które odbędzie się 22 kwietnia. Wcześniej, 15 kwietnia, kandydaci spotkają się ze swoimi wyborcami, odbędzie się też publiczna debata.

Źródło[edytuj | edytuj kod]