2005-04-08: Warszawa: "Biały Marsz Wdzięczności" ku pamięci Jana Pawła II

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
piątek, 8 kwietnia 2005

Niestety, pomimo wcześniejszych zapowiedzień, msza święta w intencji zmarłego Jana Pawła II nie odbyła się o godzinie 18:00 na placu Piłsudskiego w Warszawie. Wierni zgromadzeni tam musieli przeczekać dwie godziny, kiedy to z placu wyruszył "biały marsz wdzięczności" dla papieża.

Około 100 tysięcy osób przeszło ulicą Królewską, a następnie Marszałkowską, Świętokrzyską, Nowy Świat i Krakowskim Przedmieściem. Wielu uczestników było ubranych na jasno, a zdecydowana większość z nich trzymała w dłoniach płonące świecie. W czasie marszu wielu z nich pozostawiało świece w różnych miejscach, gdzie znajdowały się portrety lub zdjęcia Jana Pawła II. Ogromny krzyż stworzony ze świec i kwiatów znalazł się przed pomnikiem Jana Pawła II.

Marsz został zorganizowany przez studentów warszawskich uczelni - większość uczestników została o nich powiadomiona za pomocą SMSów. Gdy o godzinie 21:37 wierni dotarli na plac Zamkowy, mieszkańcy Warszawy wyłączyli w domach światła, wygaszono również Pałac Kultury i Nauki, syreny zaczęły wyć, a karetki i radiowozy policyjne włączyły sygnały. Zgromadzeni na Krakowskim Przedmieściu i placu Zamkowym mieszkańcy Warszawy zaczęli bić prawo, w geście podziękowania Janowi Pawłowi II za jego posługę na tym świecie.

Po dotarciu na plac Zamkowy, niektóre osoby udały się do domu, jednak spora część pozostała na placu, gdzie odbywała się modlitwa prowadzona przez młodzież, albo udała się do kościoła św. Anny, gdzie o 20:00 odbyła się uroczysta msza święta.


W tym samym czasie, od godziny 21:00 na aleji Jana Pawła II zbierali się wierni, którzy zapełnili tą czterokilometrową ulicę. Zapalali znicze wzdłuż ulicy, a także na trawnikach, oknach i chodnikach. Jak poinformowała Gazeta.pl, tak duża liczba osób próbowała się ze sobą skontaktować, że sieci komórkowe zostały kompletnie przeciążone w tym rejonie.

Źródła[edytuj | edytuj kod]