Przejdź do zawartości

2005-04-08: Moczulski kłamcą lustracyjnym

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 8 kwietnia 2005

Leszek Moczulski jest kłamcą lustracyjnym - tak 6 kwietnia orzekł sąd lustracyjny. Według sądu Moczulski współpracował z komunistyczną Służbą Bezpieczeństwa w latach 1969-77. Jednocześnie sąd zaznaczył, że współpraca Moczulskiego z SB zakończyła się definitywnie w 1977 roku.

W 1979 roku założył Konfederację Polski Niepodległej, podziemną partię nawołującą do tradycji piłsudczykowskich. Była to pierwsza tego typu formacja polityczna w krajach demoludów.

Sąd lustracyjny stwierdził, że Moczulski pod pseudonimem "Lech" informował SB o działalności środowiska skupionego wokół tygodnika "Stolica". Donosił także o Romanie Abrahamie, przedwojennym generale polskiego wojska. Zdaniem sądu z akt Moczulskiego wynika, że za pracę na rzecz Służby Bezpieczeństwa otrzymywał on wynagrodzenie (do 1 tysiąca złotych). Według dokumentów SB po 1977 roku Moczulski całkowicie porzucił pracę jej na rzecz, przechodząc do opozycji.

Moczulski podważa autentyczność akt. Jego zdaniem zostały one spreparowane w 1984 roku. Jednak zdaniem sędzi Małgorzaty Mojkowskiej, "wszystkie akta tworzą logiczną całość".

Moczulski już zapowiedział apelację.

Źródło[edytuj | edytuj kod]