2005-04-08: Cały świat celebruje pogrzeb Jana Pawła II

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
piątek, 8 kwietnia 2005

W całym kraju i na świecie odbywają się uroczystości pogrzebowe w związku z pogrzebem Jana Pawła II w Watykanie.

Polska[edytuj]

W Warszawie o godzinie 10 rozpoczęła się transmisja pogrzebu na telebimach ustawionych na placu Piłsudskiego oraz na placu Zamkowym. O tej godzinie rozległy się syreny i zawyły klaksony karetek. Harcerze starają się pomóc wszystkim zgromadzonym na placu Piłsudskiego, gdzie znajduje się wiele starszych osób oraz wiele młodzieży trzymającej różne transparenty, m.in. "Szukałeś nas. Przyszliśmy" i "Ojcze Święty, pamiętamy". Gdy trumnę z ciałem Jana Pawła II przenoszono do krypty, oddano 26 salw z armat ustawionych przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Po zakończeniu transmisji odśpiewano „Barkę” oraz „Boże, coś Polskę”.

W Krakowie o godzinie 10:00 z wieży Kościoła Mariackiego dało się słyszeć pieśń żałobną "Łzy matki", która brzmiała tam o godzinie 12:00 przez ostatnich kilka dni. Będzie ona grana także co godzinę, aż do zakończenia pogrzebu. Pieśń ta będzie słyszana przez cały rok, w każdą pierwszą sobotę miesiąca w godzinie śmierci papieża, czyli o 21:37.

Na krakowskich Błoniach ponownie zebrało się 800 tysięcy osób. Przed 10, ponad 300 tysięcy osób uczestniczyło w mszy świętej odprawionej przez biskupa Józefa Guzdka.

W Poznaniu uroczysta msza pogrzebowa z Watykanu wyświetlana była na ekranach przed poznańską katedrą oraz na Polach Lednickich.

W Lublinie, na placu Zamkowym, 60 tysięcy lublinian oglądało pogrzeb na telebimach. Więcej na ten temat informujemy w naszym oddzielnym artykule.

W Szczecinie okręty Marynarki Wojennej włączyły syreny okrętowe na trzy minuty. Ulicami miasta zaczęły przemierzać tłumy mieszkańców miasta, kierując się w kierunku Jasnych Błoni, gdzie papież spotkał się ze szczecinianami w 1987 roku. O 10:00 zgromadziło się tam kilkadziesiąt tysięcy osób.

Na Podkarpaciu syreny i bicie dzwonów kościoła oznajmiło początek pogrzebu. Większość mieszkańców ogląda uroczystości pogrzebowe w domu. Wszystkie polskie telewizyjne stacje informacyjne poświęcają cały swój program na transmitowanie uroczystości z Watykanu.

Ponad sześciuset harcerzy z Polski przyszło do Morskiego Oka, gdzie odbywa się msza żałobna w intencji Jana Pawła II. To właśnie to jezioro było jednym z ulubionych miejsc zmarłego papieża w Polsce, które lubił odwiedzać podcza każdej pielgrzymki.

Ponad 200 tysięcy wiernych zebrało się na Jasnej Górze oglądając transmisję na telebimach. O godzinie 18:30 odbędzie się tam msza święta w pamięci papieża Jana Pawła II.

W Rzeszowie wierni zgromadzili się na rynku, gdzie został zainstalowany telebim transmitujący mszę świętą. W Krośnie i Jaśle pogrzeb można oglądać w kościołach franciszkanów.

W Wadowicach, rodzinnym mieście Karola Wojtyły, około 30 tysięcy ludzi zebrało się przed domem zmarłego papieża, gdzie znajduje się telebim nadający sygnał z Watykanu.

W Sosnowcu, dzisiejszy dzień ogłoszono Dniem Wdzięczności za papieża, jego pontyfikat oraz otrzymane dzięki niemu dobro. Przed telebimami zgromadziło się kilka tysięcy osób.

Od samego rana po kraju krąży SMS o treści: "Zgaśmy światła w piątek o 21.37 na pięć minut. Niech zgaśnie na chwilę cała Polska. Proszę prześlij to do swoich znajomych".

Świat[edytuj]

W Paryżu, w katedrze Notre Dame, zgromadziło się około siedmiu tysięcy wiernych. Drzwi katedry zostały zamknięte wraz z rozpoczęciem pogrzebu w Watykanie, jednak wierni oglądają przebieg mszy na telebimach umieszczonych na zewnątrz katedry. Padający deszcz nie przeszkodził im w tak licznym zgromadzeniu się przed wejściem do katedry.

W Meksyku, jednym z największych skupisk chrześcijan, wielu wiernych zgromadziło się ze świecami w Bazylice de Guadelupe w Meksyku, stolicy kraju.

W Azji na Filipinach także zebrały się setki tysięcy osób, aby podziękować Janowi Pawłowi II za jego posługę na świecie. Podobna sytuacja wydarzyła się w Wietnamie, gdzie po raz pierwszy tak rozległy tłum katolików zgromadził się przy telebimach, obserwując wydarzenia mające miejsce w Watykanie. Na transmisję zgodziły się komunistyczne władze, co dla wielu było wielkim zaskoczeniem. 8 milionów Wietnamczyków jest katolikami.

W Izrealu i Autonomii Palestyńskiej stacje telewizyjne także przeprowadziły bezpośrednie relacje z Watykanu. Ambasador Izraela w Watykanie, Oden Ben-Hur zapowiedział, że wystąpi z apelem do kardynałów, aby oddali głosy na "zwolennika zainicjowanego przez Jana Pawła II pojednania i zbliżenia między chrześcijanami i żydami".

W Holandii, 15 minut przed rozpoczęciem uroczystości, we wszystkich kościołach katolickich rozbrzmiały na pięć minut dzwony, a flagi opuszczono do połowy masztu. Trzy holenderskie stacje telewizyjne transmitują ceremonię pogrzebu papieża. Skrytykowana została królowa Beatrix, która nie pojechała do Watykanu na mszę świętą.

W Japonii msze żałobne odbyły się w Tokio i Nagoi. W Japonii znajduje się jedynie 500 tysięcy katolików spośród 120 milionów mieszkańców tego miasta, jednak w mszy w Katedrze Tokijskiej uczestniczył także następca tronu, książę Naruhito.

W Słowacji tysiące mieszkańców uczestniczy w mszy na błoniach pod Bratysławą, gdzie papież spotkał się dwa lata temu z 200 tysiącami wiernych. Słowacki kardynał Jozef Tomko powiedział, że odczuł śmierć papieża "jak śmierć własnego ojca".

Na Białorusi pierwszy program telewizji zmienił program i transmitował pierwszą godzinę uroczystości pogrzebowych. Transmisję komentował jeden z księży znajdujących się w studiu w Mińsku. Zmiana programu nie była wcześniej zapowiadana przez telewizję białoruską.

Większość zagranicznych stacji telewizyjnych, m.in. Fox News, CNN, EuroNews i Al-Jazzeera, transmitują na żywo uroczystości pogrzebowe z Watykanu. Sygnał telewizyjny dociera do około 2 miliardów ludzi zgromadzonych na całym świecie.

Źródła[edytuj]

  • Relacja portalu Gazeta.pl
  • Polska Agencja Prasowa
  • Pope Mourned at Emotion-Filled Funeral, REUTERS