Przejdź do zawartości

2005-04-07: Kraków: Biały Marsz i msza za Jana Pawła II

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 7 kwietnia 2005

Ponad milion ludzi uczestniczyło dziś w Białym Marszu zorganizowanym jako wyraz dziękczynienia za pontyfikat papieża Jana Pawła II.

Na Rynku Głównym tłoczno zaczęło robić się już około godziny 16:00. Policja oraz harcerze zablokowali prawie wszystkie dochodzące do niego uliczki, zostawiając otwarte jedynie Szewską, Floriańską i Szpialną. Po godzinie 16:30 dojście do Rynku nie było już możliwe z powodu zbyt dużej ilości ludzi. Marsz rozpoczął się punktualnie o godz. 17:00, wyruszając z ulicy Grodzkiej, a następnie kierując się w stronę Błoń przeszedł ulicami Franciszkańską (mijając papieskie okno), Straszewskiego, Piłsudskiego oraz Focha.

Wśród uczestników nie zabrakło władz Krakowa na czele z prezydentem Jackiem Majchrowskim, jak również przedstawicieli innych środowisk wyznaniowych, m.in. żydowskiego.

Oprócz krakowian na Marsz przyjechało wiele osób z całej Polski. Zgodnie z ideą pochodu większość ludzi ubrana była na biało (kolor papieski), część miała przyczepione do ubrań, toreb i plecaków białe wstążki. Pełno było także narodowych i watykańskich flag oraz transparentów, m.in. "Ojcze, dziękujemy" czy też "Jan Paweł Święty".

Pierwsi uczestnicy Marszu dotarli na Błonia już o godzinie 18:00. Godzinę później rozpoczęła się msza święta dziękczynna za cały ponad 26-letni pontyfikat papieża, na której homilię wygłosił ks. bp Jan Szkodoń. W czasie mszy wielu wiernych trzymało w dłoniach zapalone świece.


link= Wikimedia Commons ma galerię ilustracji związaną z tematem:
Biały Marsz i msza za Jana Pawła II

W godzinę śmierci Jana Pawła II, punktualnie o 21:37 wszyscy zgromadzeni na Błoniach oddali zmarłemu cześć chwilą ciszy i zadumy. Chwilę później, po Apelu Jasnogórskim, część uczestników Białego Marszu pozostała na Błoniach na całonocnym czuwaniu aby wziąć udział w piątkowym pogrzebie papieża. Pozostali powrócili do domów, w czym pomogło im krakowskie MPK, udostępniając dodatkowe autobusy i tramwaje.

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa małopolskiego
Wikinews
Wikinews

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie małopolskim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Krakowa, Nowego Sącza, Tarnowa, Dąbrowy Tarnowskiej lub Zakopanego
pozostałych miejscowości