2005-04-06: Do Rzymu na pogrzeb papieża

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 6 kwietnia 2005
Bazylika św. Piotra w Rzymie

Dzisiątki tysięcy wiernych z Polski, chcąc uczestniczyć w piątkowych uroczystościach pogrzebu zmarłego w zeszłą sobotę papieża Jana Pawła II szuka każdego dostępnego środka transportu.

Samolot[edytuj | edytuj kod]

Do Rzymu najszybciej dostać się samolotem. Z Polski latają trzy linie: SkyEurope, Centralwings i PLL LOT. Jeszcze przed ogłoszeniem daty pogrzebu papieża, wszystkie miejsca były zarezerwowane. Linie podstawiają dodatkowe samoloty. Centralwings zaplanował na wtorek, czwartek i niedzielę rejsy z Warszawy do Bolonii (skąd do Rzymu można dostać się pociągiem), ponadto z Warszawy bezpośrednio do Rzymu w ciągu tego tygodnia poleci dodatkowych 12 samolotów. Pielgrzymi z Krakowa mogą skorzystać z lotów w środę i sobotę. Wolne miejsca pozostały jeszcze na rejsy w weekend, czyli po uroczystościach pogrzebowych. Słowacki SkyEurope zapowiedział uruchomienie dodatkowych połączeń we wtorek i czwartek z Krakowa i Warszawy, na które są jeszcze wolne miejsca. Podobnie na piątkowe i sobotnie loty, odbywające się zgodnie ze stały rozkładem SkyEurope. Sporo wolnych siedzeń mają ciągle maszyny PLL LOT, które z racji na wyższą cenę w stosunku do tanich przewoźników cieszą się mniejszym zainteresowaniem.

Pociąg[edytuj | edytuj kod]

Pielgrzymi wsiadający do pociągu w Krakowie (6.04.2005, 17:59)

W ciągu kilku dni na informację telefoniczną PKP zadzwoniło ponad milion polaków, w związku z czym szanse na kupienie biletu kolejowego są niewielkie. We wtorek od nocy ludzie czekali na otwarcie kas i możliwość rezerwacji miejsc. PKP uruchomiło dodatkowe 4 pociągi z Warszawy i 2 z Krakowa, mogą one jednak pomieścić jedynie kilka tysięcy osób. Podróż do Rzymu trwa około 24 godziny i kosztuje od 420 do 560 zł za osobę (bilet powrotny).

Samochód[edytuj | edytuj kod]

Tym, którym nie uda się zakupić biletu kolejowego bądź lotniczego pozostaje podróż własnym samochodem. Na przejściach granicznych między Polską a Słowacją obywatele polscy mogą liczyć na uproszczoną i przyspieszoną odprawę. Należy pamiętać o zakupie odpowiednich winet na autostrady na Słowacji oraz w Austrii. Od 1 maja 2004 roku obywatele polscy nie muszą posiadać paszportu przy przekraczaniu granicy z pozostałymi krajami Unii Europejskiej, wystarczy nowy dowód osobisty. Władze Rzymu zorganizowały 4 miejsca do parkowania przy obwodnicy miasta, a więc należy przygotować się długi spacer do Watykanu. Zaleca się wyjechać do Rzymu wcześniej, bo niemal pewne są kilkugodzinne korki w okolicach autostrady dojazdowej do stolicy Włoch, szczególnie przed bramkami zbierania opłat za przejazd.

Ci, którzy nie dysponują własnym samochodem mogą znaleźć rozwiązanie na forum Gazety, gdzie kilkanaście tysięcy osób, dysponujących wolnym miejscami, oferuje przejazd własnym samochodem.