2005-04-05: Narodowa msza święta za Jana Pawła II

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
wtorek, 5 kwietnia 2005
Portret papieża na placu Piłsudskiego

Dzisiaj na placu Piłsudskiego w Warszawie o godzinie 17:00 odbyła się narodowa msza święta za Jana Pawła II. Wokół placu zostały rozstawione telebimy, przez które był przekazywany sygnał TVP1. Policja szacuje, że na placu zgromadziło się prawie 300 tysięcy osób. Po zakończeniu mszy wiele osób udało się do kościoła św. Anny na Krakowskim Przedmieściu, albo pozostało na placu, kontynuowało modlitwę i wpisało się do ksiąg kondolencyjnych.

Liturgii przewodniczył prymas Polski kardynał Józef Glemp, a uczestniczyli w niej m.in. prezydent RP Aleksander Kwaśniewski z małżonką, premier Marek Belka, marszałkowie Sejmu i Senatu oraz przedstawiciele władz Warszawy. Na mszy pojawili się także przedstawiciele innych religii, aby złożyć hołd zmarłej głowie kościoła katolickiego. W różnych miejscach placu znajdowały się osoby znające język migowy, które przekładały wypowiadaną podczas mszy homilię dla głuchoniemych.

Józef Glemp i arcybiskup Józef Michalik podziękowali wszystkim mediom za relacjonowanie ostatnich wydarzeń mających miejsce w Polsce i w Watykanie. Prymas chce, żeby w krypcie budowanej w Świątyni Opatrzności Bożej umieścić symboliczny grobowiec Jana Pawła II lub epitafium. Obaj księża podziękowali także wszystkim wiernym za modlitwę za papieża, a wszystkim niewiernym, za oddany mu szacunek i uczestnictwo we mszy.

To właśnie na placu Piłsudskiego 2 czerwca 1979 roku papież wypowiedział pamiętne słowa: "Niech zstąpi duch Twój i odnowi oblicze ziemi - tej ziemi".