Przejdź do zawartości

2005-04-02: Jan Paweł II nie żyje

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 2 kwietnia 2005

Jak poinformowała Watykańska Telewizja, a później potwierdził Watykan, głowa kościoła rzymskokatolickiego, Jan Paweł II, zmarł w wieku 85 lat. Na Placu świętego Piotra odbywa się wspólna modlitwa za papieża.

Przez ostatnie dni stan papieża bardzo się pogorszył. Wystąpiła niewydolność sercowo-krążeniowa, spadło ciśnienie krwi, oddech papieża stał się płytki, a nerki funkcjonowały gorzej. Stan ogólny Jana Pawła II uległ pogorszeniu. W ogłoszeniu prasowym Watykanu z 1 kwietnia mogliśmy przeczytać, że papież jest umierający. W sobotę o godzinie 21.37 Watykańska Telewizja podała, że papież zmarł.

Jan Paweł II, urodzony jako Karol Józef Wojtyła w Wadowicach 18 maja 1920 roku, został wybrany na papieża 16 października 1978. Jego pontyfikat był trzecim najdłuższym w historii, po pontyfikacie Św. Piotra oraz Bł. Piusa IX - trwał 26 lat.

Problemy zdrowotne papieża rozpoczęły się 1 lutego. Przez ostatnie dwa miesiące Jan Paweł II wiele dni spędził w szpitalu i nie udzielał się publicznie. W nocy z 31 marca na 1 kwietnia, jego stan zdrowia bardzo się pogorszył. Przez ostatnie dni stacje medialne z całego świata obserwowały wydarzenia z Watykanu.

Jak poinformowała telewizja RAI, papież przed śmiercią był w pełni przytomny. Trzymając za rękę swojego osobistego sekretarza, arcybiskupa Stanisława Dziwisza, powiedział "Amen" i zamknął oczy. Chwilę potem, zmarł.

W przeciągu najbliższych 15-20 dni musi odbyć się konklawe - zgromadzenie kardynałów kościoła rzymskiego - od momentu ich spotkania, mają oni 21 dni na wybranie nowego papieża.

W niedzielę, 3 kwietnia o godzinie 10:30 rano na Placu świętego Piotra Angelo Sodano odprawił mszę świętą w intencji Jana Pawła II.

Na znak żałoby, pamięci i szacunku dla Jana Pawła II wiele polskich stacji (m.in. MTV, Viva, HBO, Jetix, Mango 24, AXN, Canal+, Canal+ Sport, iTV, Edusat) zawiesiło do odwołania swoje audycje. Telewizja Publiczna oraz komercyjne stacje TVN i Polsat oraz stacje im podległe rozpoczęły nadawanie transmisji na żywo z Watykanu, Krakowa, Wadowic i Warszawy, nadając swoim logom kolor czarny bądź ozdabiając je czarną wstążką. Wiele polskich portali i stron internetowych zmieniło swój design na czarno bądź na swój sposób upamiętniając papieża-Polaka.

Archiwum[edytuj | edytuj kod]

link= Zobacz artykuł w Wikipedii na temat:
Jana Pawła II


Źródła[edytuj | edytuj kod]