Przejdź do zawartości

2005-03-28: Trzęsienie ziemi o sile 8.7 stopnia w Indonezji

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 28 marca 2005

200 kilometrów na zachód od Sumatry, jednej z Indonezyjskich wysp, na głębokości 30 kilometrów, miało miejsce podwodne trzęsienie ziemi o sile 8.7 stopnia w skali Richtera. Zdarzyło się to o godzinie 18:09 czasu polskiego (23:09 czasu lokalnego). Trzęsienie miało siłę podobną do tego, które w grudniu 2004 roku zabiło ponad 250 tys. osób zamieszkujących te tereny. Trwało ono trzy minuty.

O godzinie 18:29 Centrum Ostrzegania przed Tsunami na Pacyfiku ogłosiło, że ryzyko tsunami jest niewielkie, jednak istnieje. Władze Tajlandii i Sri Lanki ostrzegły mieszkańców przed możliwością fali tsunami.

Don Blakeman z amerykańskich służby geologicznych powiedział, że wstrząs ten jest wstrząsem powtórnym po grudniowej fali tsunami. Jak donoszą reporterzy CNN, trzęsienie nie było odczuwalne w Dżakarcie, jednym z największych miast wyspy Sumatra, jednak było dobrze odczuwalne w północnej części wyspy, gdzie wielu ludzi dalej mieszka w namiotach i prowizorycznych domach.

Obecnie nie mamy żadnej informacji o ofiarach w ludziach. Na chwilę obecną nie odnotowano żadnych fal tsunami, jednak naukowcy ostrzegają, że fala może nadejść do półwyspu indyjskiego w przeciągu najbliższych 2-3 godzin. Kierunek trzęsienia i jednocześnie fali tsunami, to południowy-zachód. W przypadku wystąpienia fali, możliwe jest, że dojdzie ona nawet do republiki Mauritiusa.

Jak powiedział Władysław Strażewski, radca Ambasady Polskiej w Dżakarcie, w wywiadzie udzielonym TVN 24, w lokalnych mediach władze nawołują do ostrożności, jednak nie ewakuują ludności.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

link= Zobacz artykuł w Wikipedii na temat:
trzęsienia ziemi na Sumatrze