Przejdź do zawartości

2005-03-25: ONZ wyśle do Sudanu 10 tysięcy żołnierzy

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 25 marca 2005
Sudan

Organizacja Narodów Zjednoczonych zdecydowała się na wysłaniu 10 tysięcy żołnierzy sił pokojowych i 700 policjantów. Ich zadaniem będzie pilnowanie przestrzegania postanowień traktatów podpisanych 9 stycznia, które zostaly sygnowane przez przedstawicieli rządu Sudanu i rebeliantów z południa. Stanowią one kres 21-letniej, najdłuższej w Afryce, wojny domowej.

Rezolucja Rady Bezpieczeństwa ONZ będzie mogła zostać wprowadzona w życie dopiero za kilka miesięcy, gdyż przygotowanie tak licznego kontyngentu wojskowego wymaga czasu. Decyzja Narodów Zjednoczonych nie odnosi się jednak do trwającego przeszło dwa lata konfliktu w prowincji Darfur w zachodniej części kraju.

Wynegocjowane w styczniu porozumienie pokojowe gwarantuje stabilizację sytuacji w kraju, nękanym wieloletnią wojną domową. Wybuchła ona w 1983 roku, po decyzji rządu islamskiego, rozszerzającej wpływ prawa religijnego, szariatu, na cały kraj. Starcia doprowadziły do śmierci blisko 2 milionów osób i utraty warunków egzystencji przez drugie tyle.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]