2005-03-24: Belka: 5 maja podam się do dymisji

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
czwartek, 24 marca 2005

Podczas dzisiejszej wizyty w Lublinie premier Marek Belka jeszcze raz potwierdził, że 5 maja poda się do dymisji. Wyraził też nadzieję, że prezydent przyjmie jego dymisję, a jeśli tak się nie stanie, to Polskę czekają dwa miesiące zabaw parlamentarnych z opozycyjnym premierem na czele rządu.

Jeśli dymisja nie zostanie przyjęta będę nadal pełnił swoje obowiązki – powiedział obecny premier, zapewniając, że będzie przekonywał prezydenta do swoich racji. Szef rządu w Polsce ma wielką władzę z jednym wyjątkiem – w sytuacji takiej jak obecna, nie może nawet skutecznie podać się do dymisji.

Belka potwierdził, że po 5 maja wstąpi do Partii Demokratycznej, bo nie widzi dla siebie innej alternatywy. Jego zdaniem życie polityczne w Polsce jest zdegradowane. Belka wyraził zażenowanie atakami na III RP – powiedział, że sytuacja gospodarcza w kraju poprawia się i nie ma powodów, by negować dotychczasowe osiągnięcia polskiej demokracji.

Premier zapowiedział także, że Lublin prawdopodobnie otrzyma status metropolii. W Planie Rozwoju na lata 2007–2013 przedstawionym przez premiera Hausnera dla Lublina nie było miejsca na liście obszarów metropolitarnych. Za statusem metropolii idą dodatkowe pieniądze z Unii Europejskiej, dlatego miastu i władzom wojewódzkim na tym zależało.

Podczas wizyty premier odwiedził także Europejskie Kolegium Polsko-Ukraińskich Uniwersytetów. Wynikiem spotkania z kierownictwem i słuchaczami Kolegium były zapewnienia, że w budżecie znajdzie się 3,5 miliona złotych na dofinansowanie uczelni w roku akademickim 2005/2006. Od 2 lat Kolegium nie dostało z budżetu państwa ani złotówki. Sejm cofnął dofinansowanie do czasu wyjaśnienia sytuacji prawnej Kolegium. Do tej pory nie było bowiem ani ustawy sejmowej powołującej uczelnię, ani umowy między rządami Polski i Ukrainy.

Źródło[edytuj | edytuj kod]