2005-03-23: Rząd Kirgistanu: Wybory były uczciwe!

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 23 marca 2005
Kirgistan
Kirgistan

Władze Kirgistanu zadeklarowały dzisiaj, że wybór 71 z 75 członków nowego parlamentu był uczciwy, podczas gdy opozycja utrzymuje już niemal całą południową część kraju, z miastami Dżala Abad i Osz na czele.

Prezydent Askar Akajew twierdzi, że protesty przeciwko jego rządom są częścią planowanego przewrotu. Zadeklarował on także, że "kryminaliści związani z mafią narkotykową" stoją za zamieszkami, a "opozycja jest kierowana i została utworzona przez kogoś z zewnątrz".

W kraju został wprowadzony przez prezydenta stan zagrożenia.

Bazambai Solpujew, przywódca opozycji, zadeklarował, że zostały utworzone przez policję i opozycjonistów wspólne patrole bezpieczeństwa.

Anwar Artykow, głowa proopozycyjnego rządu regionalnego w Osh, powiedział dla lokalnego radia, że władza prezydenta Akajewa nie będzie dłużej uznawana w tym regionie.

Roza Otunbajewa, ważna działaczka opozycyjna, zadeklarowała, że "ludzka siła" prowizorycznych nowych władz Kirgistanu kontroluje 5 z 8 głównych regionów administracyjnych prowincji Dżalal Abad, brakuje jej 1 okręgu do objęcia pełni władzy w Osz, także ma 4 okręgi w prowincji Talas i jeden w Naryn.


Źródła[edytuj | edytuj kod]