Przejdź do zawartości

2005-03-22: Starcia w Kirgistanie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 22 marca 2005

W Kirgistanie niespokojnie. W Oszu i Dżałał Abadzie trwają manifestacje. Protestujący nie akceptują wyników wyborów parlamentarnych. W niedzielę doszło do starć milicji z manifestantami. Opozycja zajęła budynki władz lokalnych w Oszu. W poniedziałek rano protestujący zostali usunięci.

Tego samego dnia prezydent Kirgistanu, Askar Akajew, na wniosek opozycji zarządził rewizję wyników wyborów. Szef Centralnej Komisji Wyborczej w oświadczeniu stwierdził, że wybory przebiegały prawidłowo, a ich wynik jest prawomocny. To nie przekonało manifestantów. W miastach Kirgistanu jest nadal niespokojnie. Porządku strzegą wzmocnione oddziały milicji. Agencja RIA Novosti donosi, że w Oszu oddziały milicji przeszły na stronę opozycji. Dowodzi nimi wybrany 18 marca tzw. ludowy gubernator.

OBWE wydała oświadczenie, w którym stwierdza, że wybory w Kirgistanie nie spełniały demokratycznych standardów. Wezwany dzisiaj do dymisji prezydent Akajew zdecydowanie odrzucił żądania opozycji. Zaznaczył też, że nie ma zamiaru użyć siły na dużą skalę wobec demonstrantów. Nie chce też wprowadzać stanu wyjątkowego.

Źródło[edytuj | edytuj kod]