2005-03-17: Zeznania Wieczerzaka przed komisją - Belka mi groził

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
czwartek, 17 marca 2005
Polityka
N icon politics.png

Były prezes PZU Życie, Grzegorz Wieczerzak, potwierdził przed komisją śledczą, że za prywatyzacją firmy stał tak zwany Klub Krakowskiego Przedmieścia. Jednymi z jego głównych członków są obecny premier Marek Belka i prezydent Aleksander Kwaśniewski. Nie wykluczył także związku z klubem redaktora Gazety Wyborczej, Adama Michnika, prezesa Big Banku Gdańskiego Bogusława Kotta, obecnego prezesa PZU S.A., Cezarego Stypułkowskiego oraz Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Wieczerzak przyznał także, że był powiązany politycznie, towarzysko i biznesowo z obecnym posłem PO, Janem Rokitą, wtedy jeszcze prezesem Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego. Jan Rokita zapowiedział, że oskarży Wieczerzaka o złożenie fałszywych zeznań.

Groźby Belki[edytuj | edytuj kod]

Świadek zeznał także, że w 2000 roku Marek Belka chciał, aby PZU Życie poparło władze BIG Banku z Bogusławem Kottem na czele. Cytując świadka, były to groźby pod moim adresem, i w przypadku odmowy Wieczerzak miał wojować z Markiem Belką i prezydentem. Wieczerzak jednak się nie ugiął i kontrolę nad BIG Bankiem przejął na kilka miesięcy Deutsche Bank. Należy także wspomnieć, że to właśnie BIG Bank z Eureko kupił na początku prywatyzacji PZU S.A. 30 procent akcji spółki.

Belka w niewybrednych słowach określił, że zostanę zniszczony, jeśli będę się zachowywał w sposób – jego zdaniem – nieracjonalny i nie będę popierał układu związanego z BIG BG – powiedział Wieczerzak. Premier Belka zaprzeczył, że takie spotkanie miało miejsce, jednak Wierzeczak mówi, że premier już raz potwierdził ten fakt w mediach.

Świadkiem tego spotkania miał być były premier Leszek Miller.

Po południu Belka wypowiedział się nt. swoich powiązań z tzw. Klubem Krakowskiego Przedmieścia. Powiedział on, że Wieczerzak (...) robi wszystko, aby uratować, osłabić wagę zarzutów, które są wobec niego stawiane. wszystko o czym mówi to są czyste kłamstwa.

Eureko i PZU[edytuj | edytuj kod]

Według byłego prezesa PZU decyzję o sprzedaży akcji konsorcjum Eureko podjął osobiście Emil Wąsacz, ówczesny minister skarbu. Podczas przesłuchania Jerzy Czepułkowski z SLD zwrócił uwagę, że umowę prywatyzacyjną podpisały osoby niezwiązane ze wspomnianym wcześniej Klubem Krakowskiego Przedmieścia. Wśród osób, które spotykały się z szefem Eureko Joao Talone, miał się także znajdywać Władysław Jamroży, Marian Krzaklewski i Jerzy Buzek.

Fundacja Jolanty Kwaśniewskiej[edytuj | edytuj kod]

Ponadto Wieczerzak ujawnił, że PZU Życie przekazało fundacji Jolanty Kwaśniewskiej kilkadziesiąt tysięcy złotych, na podstawie wniosku skierowanego do PZU.

Zabójstwo Papały[edytuj | edytuj kod]

Grzegorz Wieczerzak potwierdził, że był na spotkaniu Edwarda Mazura i Marka Papały w 1996 roku. Dwa lata później generał Papała został zastrzelony, a zarzuty jak na razie postawiono jedynie Ryszardowi B. Został on już skazany za zabójstwo mafijnego bossa "Pershinga" na 25 lat więzienia.

Telewizja Familijna[edytuj | edytuj kod]

Jak powiedział były prezes PZU Życie, Wiesław Walendziak czynnie uczestniczył w tworzeniu Telewizji Familijnej i prawdopodobnie, był jej pomysłodawcą. Wśród polityków, którym zależało na założeniu telewizji, Wieczerzak wymienił Mariana Krzaklewskiego, Mirosława Kaszę, Andrzeja Modrzejewskiego, Władysława Jamrożego i jednego z franciszkanów.

Pamiętniki Jamrożego[edytuj | edytuj kod]

Sejmowa Komisja Śledcza badająca sprawę PZU otrzymała dziś także dokumenty znane mediom jako "pamiętnik Jamrożego", który powstał w 2002 roku. Pisze tam między innymi, że prezydent, Barbara Piwnik i Wiesław Kaczmarek nie byli zainteresowani wyjaśnieniem nieprawidłowości przy prywatyzacji PZU. Zdaniem Przemysława Gosiewskiego z Prawa i Sprawiedliwości pamiętnik ten zawiera bardzo interesujące materiały.