2005-03-11: Kasparow kończy z zawodowymi szachami

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
piątek, 11 marca 2005
N icon sport2.png
Pawn type.png

Garri Kasparow, wielokrotny zdobywca tytułu mistrza świata w szachach, ogłosił wczoraj w Hiszpanii zakończenie zawodowej kariery.

Kasparow wydał oświadczenie po przegraniu ostatniej partii w wygranym przez niego turnieju rozgrywanym w położonym w Andaluzji hiszpańskim mieście Linares.

Przed tym turniejem podjąłem decyzję, że Linares 2005 będzie moim ostatnim profesjonalnym turniejem i dzisiaj rozegrałem moją ostatnią partię – powiedział na konferencji prasowej lider światowego rankingu Światowej Federacji Szachowej (FIDE) od 1984 roku. Było mi bardzo ciężko grać pod taką presją, bo wiedziałem, że jest to koniec kariery, z której mogę być dumny.

Wyjaśnił też, że zrezygnował, bo nie widzi już żadnego nowego celu, który mógłby osiągnąć w zawodowych szachach. Kasparow został w wieku 22 lat najmłodszym szachowym mistrzem świata w historii, pokonując Anatolija Karpowa. Utracił tytuł w 2000 roku na rzecz Władimira Kramnika, ale mimo to jest uznawany za jednego z największych szachistów w historii. Jest też znany z pojedynków z komputerami. Po przegranej w ostatniej partii z komputerem Deep Junior (cały mecz skończył się remisem 3-3) również ogłaszał zakończenie kariery. Jako jeden z powodów odejścia wymieniał też fakt, że FIDE nie dała mu możliwości odzyskania od Kramnika tytułu.

Kasparow nie zamierza całkowicie zerwać z szachami. Będę grał w szachy, ponieważ bardzo to lubię, ale nie będę tego robił profesjonalnie. Mogę zagrać w symultanach albo w grach błyskawicznych, ale nic poza tym – stwierdził. Ma też zamiar pisać książki i zająć się polityką - jest jednym z liderów liberalnego ugrupowania Komitet 2008, krytycznego wobec prezydenta Putina i stawiającego sobie za cel zmianę władzy po wyborach prezydenckich w 2008 roku.

Źródła[edytuj | edytuj kod]