2005-03-10: Asystent posła Gruszki oskarżony o szpiegostwo

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 10 marca 2005

Były asystent przewodniczącego komisji śledczej ds. Orlenu, Józefa Gruszki, został przez sąd aresztowany na trzy miesiące. Marcina Tylickiego, zatrzymanego w ubiegłą środę, oskarżono o szpiegostwo na rzecz Rosji.

ABW interesowała się Tylickim od ośmiu miesięcy. Miał on kontaktować się z ambasadą Rosji i przekazywać informacje na temat możliwości przejęcia środków z funduszy pomocowych Unii Europejskiej. Były asystent posła Gruszki pracował w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Warszawie i był specjalistą w tej dziedzinie. Oficer obcego wywiadu współpracujący z Tylickim został na życzenie ABW wydalony z Polski.

Oskarżony miał przyznać się do winy.

Obecnie ustalane jest, czy aresztowany nie przekazywał innych informacji. Józef Gruszka jest od ośmiu lat członkiem sejmowej komisji ds. służb specjalnych, był też jej przewodniczącym. Jego asystent mógł potencjalnie mieć dostęp do materiałów o wysokiej wadze.

Tylicki należał do PSL od 18 roku życia. Karierę zaczął w Naczelnym Komitecie Wykonawczym partii, kandydował do Sejmu w 2001 roku z ramienia Forum Młodych Ludowców. Pracował u Gruszki jako asystent w latach 2003–2004. Gruszka zasiada w sejmowej komisji śledczej od połowy zeszłego roku.

To drugi asystent posła Gruszki, który stanął przed sądem – jesienią Paweł D. został aresztowany pod zarzutem współpracy z tzw. mafią paliwową (komisja śledcza bada jej powiązanie z Orlenem).

Źródło[edytuj | edytuj kod]

  • Asystent Gruszki donosił Rosji o funduszach UE, "Gazeta Wyborcza"