2005-03-07: Rada UE przyjęła projekt dyrektywy o patentowaniu oprogramowania

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 7 marca 2005
N icon technology.png

Rada Unii Europejskiej, reprezentująca rządy państw członkowskich UE, na poniedziałkowym posiedzeniu zatwierdziła projekt dyrektywy o patentowaniu oprogramowania komputerowego w brzmieniu przyjętym przez ten sam organ UE 18 maja 2004 roku, a więc bez uwzględnienia poprawek zgłoszonych przez Parlament Europejski w pierwszym czytaniu (24 września 2003).

Spośród 25 państw członkowskich Unii Europejskiej za projektem opowiedziało się 21 państw (w tym Polska), przeciwko – Hiszpania, a od głosu wstrzymały się trzy państwa (Belgia, Austria i Włochy). Jednakże aż 6 krajów, które przyjęły projekt, zgłosiło swoje wątpliwości (Polska, Węgry, Holandia, Litwa, Dania i Cypr).

Projekt dyrektywy trafi ponownie do Parlamentu Europejskiego, do drugiego czytania. Wprowadzenie w nim poprawek będzie trudniejsze, ponieważ wymagana będzie do tego kwalifikowana (a nie bezwzględna) większość głosów. Niedawno członkowie Parlamentu Europejskiego zwrócili się – na wniosek polskiego deputowanego Jerzego Buzka – o ponowne rozpatrzenie projektu przez Komisję Europejską. Polska już dwukrotnie doprowadzała do opóźnienia przyjęcia dyrektywy.

Prowadzący poniedziałkowe posiedzenie Rady UE minister finansów Luksemburga, Jeannot Krecke, tłumaczył, że Rada musi ją przyjąć, aby nie spowalniać procesu legislacyjnego. Zdaję sobie sprawę, że wiele krajów, jak Polska, Portugalia i Dania, wolałyby, byśmy odbyli dyskusję na temat projektu – mówił Krecke, przypominając, że przyjęcie projektu nie zamyka możliwości wprowadzenia w nim zmian przez Parlament Europejski oraz rządy krajów członkowskich.

Dyrektywa, o której przyjęcie zabiegają największe światowe koncerny, jak Microsoft, Alcatel, Ericsson, Nokia, Philips i Siemens, budzi liczne kontrowersje, dopuszczając między innymi możliwość patentowania algorytmów. Przeciwko przyjęciu dyrektywy opowiada się Europejska Fundacja na rzecz Wolnej Infrastruktury, według której projekt może spowodować katastrofalne skutki dla rozwoju technik informacyjnych i tym samym dla gospodarki. Według wielu środowisk dyrektywa faworyzuje wielkie przedsiębiorstwa, uderzając w drobnych producentów oprogramowania.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

  • UE: Ministrowie przyjęli dyrektywę o patentach, Onet.pl, 7 marca 2005
  • informacje własne