2005-03-05: Zaskakujący dzień w komisjach śledczych ds. PZU oraz Orlenu

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 5 marca 2005

Dzisiejsze posiedzenie komisji ds. PKN Orlen odbyło się w Sądzie Okręgowym w Warszawie przy Al. Solidarności i miało charakter tajny – media nie zostały wpuszczone na rozprawę, z powodu wrażliwego charakteru pytań zadawanych dzisiejszemu świadkowi, aresztowanemu Markowi D.. Po zakończeniu posiedzenia komisji, Antoni Macierewicz (RKN) wypowiedział się w sprawie aresztowania.

Dochnal twierdzi, że w dniu zatrzymania go przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego na lotnisku Balice w Krakowie, miał podpisać kontrakt z kazachską firmą na dostawy ropy, które pokryłyby całe zapotrzebowanie Rafinerii Gdańskiej – czyli ok. 5 mln ton – powiedział Macierewicz. Podpisanie tego kontraktu mogłoby polepszyć polską sytuację, jeśli chodzi o dostawy ropy, ale równocześnie pogorszyłoby możliwości i sytuację Jana Kulczyka.

Ponadto, podczas przesłuchania świadek ujawnił, że oprócz rosyjskiego szpiega, Władimira Ałganowa, zna on także prezydenta Rosji, Władimira Putina. Roman Giertych (LPR) wyznał, że po usłyszeniu zeznań Dochnala, przesłuchanie prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego będzie bardzo interesujące.

Andrzej Celiński, pomimo wcześniejszych wątpliwości, uczestniczył w posiedzeniu komisji, jednak nie mógł zadawać pytań lobbyście. W październiku 2002 roku, Celiński poleciał do Monte Carlo na spotkanie z Dochnalem, które mogło mieć związek ze sprawą.

Marek Dochnal od pół roku przebywa w areszcie pod zarzutem wręczania łapówek, korupcji i prania brudnych pieniędzy. Prosił o publiczne przesłuchanie, w obawie o życie własne i jego rodziny, jednak prokuratura się na nie nie zgodziła.

W Sejmie, w komisji śledczej ds. prywatyzacji PZU, Grzegorz Wieczerzak oświadczył, że istniały dwie grupy interesów w tej sprawie - grupa polityków AWS i grupa powiązana z kancelarią prezydenta. Nie wspomniał jednak, że prezydent był w jakikolwiek sposób zamieszany w tę aferę.

Wieczerzak będzie ponownie przesłuchiwany przez komisję pod koniec miesiąca.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

  • Polska Agencja Prasowa
  • Informacyjna Agencja Radiowa