Przejdź do zawartości

2005-03-05: Rozdanie Polskich Nagród Filmowych - Orły 2005

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 5 marca 2005
Statuetka Polskich Nagród Filmowych

W sobotę o godzinie 16.00 w warszawskim Hotelu Intercontinental odbyła się ceremonia rozdania "Orłów 2005" – siódmej już edycji Polskich Nagród Filmowych, przyznawanych przez członków Polskiej Akademii Filmowej. Najlepszym filmem roku zostało Wesele w reżyserii Wojtka Smarzowskiego.

Głosowanie członków Akademii – korespondencyjne i tajne – rozpoczęło się 5 stycznia 2005 roku. Nazwiska nominowanych były ogłoszone na konferencji prasowej 3 lutego.

Polska Akademia Filmowa jest odpowiednikiem innych narodowych akademii filmowych, przyznających takie nagrody jak Cezary (Francja), Lwy (Czechy) czy Goya (Hiszpania). Istnieje także Europejska Akademia Filmowa, przyznająca Europejskie Nagrody Filmowe.

O tytuł najlepszego polskiego filmu walczyły w tym roku trzy produkcje: Pręgi, Mój Nikifor oraz Wesele.

Statuetkę za osiągnięcia życia otrzymał reżyser Jerzy Kawalerowicz, o czym poinformowano już kilka dni temu. Wciąż jeszcze wydaje mi się, że to sen i zaraz ktoś zadzwoni i powie, że to pomyłka. W takich chwilach nie należy wiele mówić, trzeba je przeżyć – komentował fakt przyznania mu nagrody Kawalerowicz jeszcze przed jej wręczeniem.

Po raz pierwszy wręczony został także "Orzeł" za Najlepszy Film Europejski.

Obsypany największą ilością nagród film Wesele opowiada o tym, jak zamożny mieszkaniec małego miasteczka urządza córce wystawne wesele. Kiedy zabawa rozkręca się na całego, panna młoda dostrzega wśród gości weselnych kamerzystę, swojego byłego chłopaka, którego nadal kocha. Film Wesele otrzymał do tej pory 5 nagród na festiwalu w Gdyni, startował także w konkursie MFF w Locarno, gdzie otrzymał wyróżnienie młodego jury, a na Festiwalu Młodego Kina Wschodnioeuropejskiego w Cottbus otrzymał kolejne wyróżnienie.


Laureaci "Orłów 2005"

[edytuj | edytuj kod]

Źródła

[edytuj | edytuj kod]