Przejdź do zawartości

2005-03-05: Partia Demokratyczna: poparcie Belki, rezygnacja Steinhoffa

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
sobota, 5 marca 2005

Premier Marek Belka pojawił się w sobotę jako gość na III Kongresie Stowarzyszenia Młode Centrum, stanowiącego młodzieżówkę Unii Wolności.

Przyszedłem tutaj, aby zobaczyć, jak rozmawiają ze sobą młodzi ludzie, którzy się nie tylko interesują polityką, ale interesują się nią w najlepszym tego słowa znaczeniu. Myślę, że będziecie potężnym wsparciem dla nowej inicjatywy politycznej i dlatego tu jestem, żeby sobie trochę podładować akumulatory - powiedział do zebranych członków stowarzyszenia premier. Szef UW, Władysław Frasyniuk, dziękując Belce za przybycie, mówił o założeniach programowych Partii Demokratycznej, nazywając ją "miejscem ludzi odważnych w życiu publicznym". Ustosunkował się także do problemu lustracji: Ważne jest, aby Instytut Pamięci Narodowej przedstawił świadectwo prawdy, a nie, aby domorośli lustratorzy doprowadzali do tego, że tworzy się ostatnia kolejka do PRL i ci skrzywdzeni ludzie raz jeszcze muszą być upokorzeni przez tamten system.

Tymczasem szef Partii Centrum, Janusz Steinhoff, powiedział Polskiej Agencji Prasowej, że jego ugrupowanie nie przystąpi do nowej formacji centrowej, która ma przyjąć nazwę Partia Demokratyczna. Poinformował o tym po posiedzeniu partyjnej rady. Rada Polityczna partii Centrum podjęła decyzję o oddaleniu projektu jakichkolwiek fuzji z Partią Demokratyczną, czyli potwierdziła to, o czym ja mówiłem wcześniej, że takiej możliwości nie ma. Jesteśmy partią o korzeniach i programie chrześcijańsko-demokratycznym i stąd taka decyzja – dodał.

Zdaniem Steinhoffa do Partii Centrum przejdzie wkrótce wielu członków Unii Wolności, którzy reprezentują poglądy centroprawicowe, a nie centrolewicowe, skutkiem czego nie zdecydują się na przystąpienie do Partii Demokratycznej. Wyraził też skierowane w stronę Władysława Frasyniuka i Jerzego Hausnera oczekiwanie ustosunkowania się do problemu przyczyn "populizmu, nieodpowiedzialności i chamstwa" na polskiej scenie politycznej. Szef Partii Centrum przedstawił swoją wizję przyczyn tego zjawiska: Przyczyną takiego stanu był sposób uprawiania polityki przez SLD w czasach, gdy przewodził jej Leszek Miller, a gdy była to partia w opozycji do rządu Jerzego Buzka, która kontestowała wszystkie potrzebne naszemu państwu i społeczeństwu reformy. To było rozpoczęcie psucia polskiej sceny politycznej, teraz mamy tego efekty.

Steinhoff, pomimo podpisania "Listu do tych, którzy nie chcą pozostać bezradni", w którym ogłoszono zamiar powołania nowej partii, nie pojawił się na konwencji w niedzielę 27 lutego, podczas której 176 osób podpisało deklarację ideową nowej formacji.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]
  • Belka i Frasyniuk wspólnie "ładują akumulatory", Onet.pl, 3 marca 2005
  • Partia Centrum nie przystąpi do PD, Onet.pl, 3 marca 2005