2005-03-03: Wystąpienie premiera w fundacji Batorego

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 3 marca 2005
N icon politics.png

W warszawskiej siedzibie Fundacji im. Stefana Batorego rozpoczęło się dziś po godzinie 11.00 wystąpienie premiera Marka Belki.

Odnosząc się do możliwości swojego przystąpienia do Partii Demokratycznej, premier powiedział: Powiem bezczelnie – nie byłem zaskoczony tym, że Partia Demokratyczna zwróciła się do mnie o wstąpienie w jej szeregi. (...) To są ludzie, którzy chcą ludzi łączyć, a nie dzielić. Nie dokonują napadu na przeszłość. To mi się podoba. Podoba mi się, że liderzy PD akceptują III RP, że są dumni z Polski, z osiągnięć ostatnich 15 lat. Podoba mi się, że są Europejczykami.

Oceniając aktualną sytuację gospodarczą i polityczną w Polsce, premier Belka stwierdził, że nigdy jeszcze Polska nie dokonała równie wielkiego skoku cywilizacyjnego, jak w ciągu ostatnich 15 lat. Wszyscy, którzy mówią, że reformy w Polsce idą za wolno, po prostu bredzą, nie wiedzą o czym mówić. (...) W postawie polscy przedsiębiorcy i konsumenci są zdecydowanie najbardziej optymistyczni w całej Europie. A z drugiej strony rząd jest do bani, Sejm jest do bani, wszystko jest do bani. (...) Ten dyskurs w Polsce poszedł gdzieś na manowce, w krzaki, jeśli dziś zamiast o sprawach takich jak sposób skonsumowania obecności w Unii, o systemie podatkowym, o tym, czy unowocześnić politykę społeczną i jak ustawić się w polityce wschodniej, zastanawiamy się nad tym, jak postępować z teczkami, a może z taczkami – mówił premier.

Belka zadeklarował: Zrobię wszystko, aby 5 maja Sejm zdecydował o samorozwiązaniu. 5 maja podejmę decyzję o swojej przyszłości politycznej.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

  • Belka: 5 maja podejmę decyzję o swojej przyszłości, onet.pl, 3.03.2005