2005-03-03: Belka do posłów: Do roboty!

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 3 marca 2005
N icon politics.png

Koniec teatru politycznego, do roboty – tymi słowami zwrócił się do posłów premier Marek Belka podczas debaty nad uchwałą autorstwa Ligi Polskich Rodzin, wzywającą go do złożenia dymisji, co ma na celu doprowadzenie do wcześniejszych wyborów. Premier opowiedział się za wiosennym terminem wyborów, przypominając, że w czasie formowania rządu określił "termin swojego kontraktu" na maj 2005 roku. Stwierdził jednak, że najlepszą drogą do przedterminowych wyborów byłoby samorozwiązanie parlamentu.

Według nieoficjalnych zapowiedzi podczas dzisiejszego wykładu w Fundacji im. Stefana Batorego Marek Belka ma wygłosić istotne polityczne oświadczenie. Przewiduje się, że będzie ono dotyczyć możliwości przystąpienia premiera do Partii Demokratycznej. Tu niech pan to powie, bo rząd jest emanacją parlamentu, a nie salonów – zaapelował poseł Roman Giertych, żądając od premiera złożenia takiej deklaracji z mównicy sejmowej. Pan myli partyjniacką politykę z rządzeniem krajem, dla pana rządzenie krajem to teatr polityczny – wytknął Giertychowi Belka, dodając, że poseł nie powinien wypowiadać się w kwestiach gospodarki, gdyż się na niej nie zna.

Premier skrytykował także styl debat na scenie politycznej: Polacy są dumni z Polski, a wy ich próbujecie zadeptać w tej dumie. (...) Wy chyba żyjecie ma innej planecie, Polacy patrząc na życie polityczne, nie mogą być optymistami. Ocenił, że Polska jest w lepszym stanie niż przed rokiem, a gospodarka dobrze się rozwija. Oddaliliśmy czarny scenariusz – skwitował.

W uzasadnieniu do projektu LPR uchwały wzywającej premiera do złożenia dymisji jest mowa między innymi o tym, że obecny rząd nie ma legitymacji i społecznego poparcia oraz o powiązaniach premiera z firmą Lux Med.

Źródła[edytuj | edytuj kod]

  • Sejm: czy Belka ma ustąpić?, Wiadomości TVP, 3.03.2005
  • Belka do posłów: Wy chyba żyjecie na innej planecie, Onet.pl, 3.03.2005
  • Belka do posłów: koniec teatru, do roboty!, Wirtualna Polska, 3.03.2005