2005-03-02: Belka: Wybory będą 19 czerwca

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 2 marca 2005
N icon politics.png

W wywiadzie dla "Polityki" premier Marek Belka powiedział, że wybory parlamentarne odbędą się 19 czerwca. Belka nie wykluczył swojej dymisji. "Z pewnością nie zrobię tego na wezwanie opozycji. Jedynym powodem byłoby wezwanie ze strony partii, które popierają mój rząd (...). Nie wykluczam, że takie wezwanie przyjdzie ze strony Sojuszu" – podkreślił premier.

Także marszałek Sejmu jest za czerwcowym terminem wyborów parlamentarnych. Włodzimierz Cimoszewicz powiedział w Sygnałach Dnia, że izba powinna przegłosować samorozwiązanie. Marszałek potwierdził, że takie głosowanie odbędzie się 5 maja.

Powrócił także temat przejścia obecnego premiera do nowej partii Hausnera i Frasyniuka. Jerzy Oleksy jest przekonany, że Marek Belka przejdzie do Partii Demokratycznej. "Jest tylko pytanie, czy chce tam być jako premier, co byłoby niesłychaną nowością, gdyby premier rządu został premierem i był w partii opozycyjnej do tego rządu." - powiedział przewodniczący SLD. "Ja tu nic nie wykluczam, ale nie zakładam takiego scenariusza."

Pomimo zapewnień Sojuszu, Marka Belki i Włodzimierza Cimoszewicza o wyborach w czerwcu Donald Tusk z PO nie wierzy w te deklaracje. Uważa on, że brak zapewnienia o dymisji obecnego rządu oznacza, że wybory odbędą się dopiero na jesieni.