Przejdź do zawartości

2005-02-24: Bush w Europie: Szczyt Bush-Putin na Słowacji

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 24 lutego 2005

W ramach swojej czterodniowej wizyty w Europie, George Bush odwiedził dzisiaj stolicę SłowacjiBratysławę. Spotkał się on także z prezydentem Rosji, Władimirem Putinem.

Przemówienie na Placu Hviezdoslava

[edytuj | edytuj kod]

W czwartkowym przemówieniu na wiecu na Placu Hviezdoslava w Bratysławie, prezydent Bush nazwał Słowaków "przyjaciółmi, sojusznikami i braćmi" w światowej walce o wolność. "Pokazaliście, że mały naród zbudowany na wielkiej idei może rozszerzyć demokrację na cały świat" – dodał polityk.

Prawdopodobnym jest, że w zakulisowym spotkaniu zaprezentuje Słowakom 'mapę drogową' dotycząca problemu wiz amerykańskich dla krajów Europy Wschodniej.

Skandal rękawiczkowy?

[edytuj | edytuj kod]

Nie obyło się bez gaf – słowaccy dziennikarze wytykają małżeństwu Bushów, że podczas powitań z gospodarzami nie zdjęli rękawiczek.

"Jeszcze nigdy o czymś takim nie słyszałam" – mówiła znawczyni protokołu dyplomatycznego Dana Lutherova. – "Może w USA jest to normalne, ale na pewno nie u nas. Pewno ich nie poinformowali o zwyczajach u nas panujących albo ich tak szczegółowo nie przestrzegają" - dodała.

Szczyt Bush-Putin

[edytuj | edytuj kod]

W Zamku Bratysławskim w stolicy Słowacji George Bush spotkał się z prezydentem Rosji, Władimirem Putinem. Tematem rozmów było bezpieczeństwo atomowe na świecie, sprawa Iranu i Syrii, a także problem demokracji w Rosji. Stany Zjednoczone oraz Unia Europejska są zaniepokojone po niedawnej wypowiedzi Władimira Putina dla słowackich mediów, iż "demokracje należy dostosować do rosyjskiej rzeczywistości".

Źródła

[edytuj | edytuj kod]