2005-02-23: Bush spotyka się z Schröederem

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 23 lutego 2005

Jako kolejny etap swojej podróży po Europie Bush odwiedził Niemcy, gdzie spotkał się z kanclerzem Gerhardem Schröederem. Podczas rozmowy z udziałem dziennikarzy obaj politycy omawiali obecne stosunki między swoimi narodami, politykę Stanów Zjednoczonych wobec międzynarodowego terroryzmu i napięć zbrojnych.

"Niemcy i Stany Zjednoczone są równoprawnymi przyjaciółmi, partnerami i sojusznikami" – powiedział Gerhard Schröeder w toaście wygłoszonym podczas obiadu wydanego na zamku w Moguncji. Dodał, że przyjaźń ta opiera się miedzy innymi na udziale w tych samych misjach pokojowych – na Bałkanach, w Afganistanie i na Bliskim Wschodzie.

Podczas konferencji został też poruszony temat Iranu: "Kluczową sprawą jest to, aby Irańczycy usłyszeli, że świat mówi jednym głosem. Iran to nie Irak. Dopiero zaczęliśmy dyplomatyczne wysiłki" – stwierdził Bush. Schröeder wyraził zadowolenie, że wysiłki Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii w celu skłonienia Iranu do zrezygnowania ze zbrojeń nuklearnych cieszą się wsparciem USA.

Wizyta Busha w Europie potrwa do 27 lutego.

Źródła[edytuj | edytuj kod]