2005-02-21: Powrót Ligi Mistrzów po zimowej przerwie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 21 lutego 2005

Piłkarska Liga Mistrzów powraca po zimowej przerwie. 22 i 23 lutego zostaną rozegrane pierwsze mecze rundy, która wyłoni ośmiu ćwierćfinalistów tych elitarnych rozgrywek. Potyczki Juventusu z Realem, Milanu z Manchesterem United i Chelsea z FC Barceloną będą hitami 1/8 finału tegorocznej edycji Ligi Mistrzów UEFA.

"Pojedynki gigantów" – tak najkrócej można określić tą serię spotkań elitarnych rozgrywek piłkarskich. Los sprawił, że już w 1/8 możemy mówić o trzech przedwczesnych finałach tegorocznej Ligi Mistrzów.

Juventus Turyn – Real Madryt[edytuj | edytuj kod]

Real Madryt pod wodzą nowego trenera, twórcy sukcesów brazylijskiego Santosu, Vanderleia Luxemburgo, przegrał do tej pory w tym roku jeden mecz. Było to ostatnie spotkanie ligowe, z Athelic Bilbao. Najbardziej utytułowany klub piłkarski świata wystąpił jednak w nim bez swych największych gwiazd, Ronaldo, Zinedine Zidane'a, czy Roberto Carlosa.

Wreszcie mamy mentalność zwycięzców – ciągle krzyczą piłkarze Królewskich. Rzeczywiście, Real pod wodzą nowego szkoleniowca, Brazylijczyka Luxemburgo, prezentuje dojrzalszy futbol, z agresywną postawą obronną i kreatywną grą ofensywną. Ostatnie mecze potwierdzały ten fakt. Real systematycznie odrabiał straty do liderującej Barcelony...

Czy wystarczy to na piłkarzy Juventusu? Czy urazy Ronaldo i Michela Salgado pozwolą pokonać Włochów? Czy popisy najpopularniejszych piłkarzy dzisiejszego futbolu zaczarują mistrzów gry taktycznej – zespół Starej Damy?

Juventus, który dopiero co stracił wywalczoną na samym początku sezonu pozycję lidera Serie A, z pewnością łatwo nie ulegnie magicznym sztuczkom technicznym Hiszpanów. Zagra swoją piłkę, pełną taktyki, spokojnej gry defensywnej i choć schematycznej, to skutecznej gry ofensywnej.

Dodatkowego smaku tej konfrontacji dodaje fakt, że Fabio Capello, trener Juventusu, pracował niegdyś w Realu. W poniedziałek na konferencji prasowej powiedział on także, że bardzo chciałby mieć Raula u siebie. Dodał, że jest to zawodnik, który w pojedynkę może przesądzić losy każdego meczu.

Spotkanie to będzie kolejną konfrontacją włoskiego catenaccio z techniczną piłką hiszpańską. Będzie ono także rewanżem za półfinał Ligi Mistrzów sprzed dwóch sezonów. Real wtedy odpadł, po dwóch wspaniałych spotkaniach.

Chelsea FC – FC Barcelona[edytuj | edytuj kod]

Jak będzie wyglądała potyczka liderów dwóch najsilniejszych lig świata? Czy miliony petrodolarów zainwestowanych przez Romana Abramowicza w budowę kadry Chelsea FC wystarczą na pokonanie Barcelony – zespołu, który gra według wielu kibiców najładniejszą obecnie piłkę nożną na świecie?

Jak Ronaldinho, Eto'o czy Deco będą się starali pokonać Petra Cecha? Czy Robben, Drogba, Lampard i spółka potrafią pokonać bramkarza Victora Valdesa, który coraz mocniej puka do drzwi reprezentacji Hiszpanii?

Ten mecz pomoże odpowiedzieć nam na jedno pytanie – czy pieniądze w sporcie są ważniejsze od serc setek tysięcy kibiców wiernych swemu klubowi?

AC Milan – Manchester United[edytuj | edytuj kod]

Jak będzie wyglądało spotkanie dwóch największych potęg medialnych współczesnej piłki nożnej? Czy zespół, którego właścicielem jest Silvio Berlusconi, włoski premier i potentat medialny, ulegnie najbogatszemu klubowi świata?

Milan, zwycięzca Ligi Mistrzów sprzed dwóch sezonów, w niedzielę zajął pozycję lidera włoskiej Serie A. Stało się to możliwe dzięki rozpaczliwemu strzałowi wiecznego rezerwowego Serginho w ostatniej minucie meczu z Cagliari, 8 drużyną w ligowej tabeli.

Na domiar złego, już w 10 minucie meczu Andrij Szewczenko, największa gwiazda zespołu, doznał złamania kości policzkowej. W poniedziałek przeszedł operację, a do gry będzie gotowy najwcześniej za dwa tygodnie. Dodajmy – gdy brakuje Szewczenki, Milan traci sporą część swego potencjału ofensywnego. Pozostali napastnicy, Crespo, Inzaghi i Tomasson, są raczej specjalistami od dobijania piłek, gry głową. Gorzej radzą sobie z kreowaniem sytuacji podbramkowych.

Kontuzje nie omijają również Manchester United. Zespół, w którym gra dwóch najbardziej utalentowanych nastolatków świata, Wayne Rooney i Cristiano Ronaldo, oraz uważany za najlepszego snajpera piłki nożnej, Ruud van Nistelrooy, jest w lidze w o wiele gorszej sytuacji niż Włosi.

Zajmuje drugie miejsce, ale strata do lidera wynosi aż 9 punktów. Co gorsza, Alex Fergusson ciągle poszukuje światowej klasy bramkarza. Roy Caroll i przede wszystkim Tim Howard nie spełniają pokładanych w nich nadziei. Stąd też poniedziałkowa deklaracja o chęci kupna Paula Robinsona z Totenham Hotspur za 12 milionów funtów.

Kwestia wyniku tego spotkania pozostaje otwarta. Czy najlepsza defensywa świata sprosta ogromnemu potencjałowi ofensywnemu Czerwonych Diabłów? Początek meczu – środa, 19:45 czasu środkowoeuropejskiego.

Komplet spotkań[edytuj | edytuj kod]

Wtorek

  • Real Madryt – Juventus Turyn Estadio Santiago Bernabeu, sędzia Lubos Michel
  • Liverpool FC – Bayer 04 Leverkusen BayArena, sędzia Kyros Vassaras
  • PSV Eindhoven – AS Monaco Phillips Stadium, sędzia Luis Medina Cantalejo
  • Bayern Monachium - Arsenal FC Stadion Olimpijski w Monachium, sędzia Kim Milton Nielsen

Środa

  • FC Porto – Inter Mediolan Estadio Dragao Secundo, sędzia Graham Poll
  • FC Barcelona – Chelsea FC Nou Camp, sędzia Anders Frisk
  • Manchester United – AC Milan Theatre of Dreams – Old Trafford, sędzia Manuel Enrique Mejuto Gonzales
  • Werder Brema – Olympique Lyon Wesserstadion, sędzia Franck de Bleeckere