2005-02-21: Bush: żadna siła nas nie podzieli

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
poniedziałek, 21 lutego 2005

W czasie specjalnego szczytu NATO i Unii Europejskiej wypowiedzi George W. Bush podkreślił historyczny związek Zachodniej Europy ze Stanami Zjednoczonymi w budowaniu wolności i pokoju na świecie. Cytowana we wszystkich mediach wypowiedź amerykańskiego przywódcy "żadna siła nas nie podzieli" świadczy o chęci odbudowy dobrych stosunków na linii Stany Zjednoczone – Europa.

Współpraca Ameryki i Europy, zdaniem Busha, ma kluczowe znaczenie dla gospodarki i bezpieczeństwa obu tych regionów. Tylko wzajemna pomoc i zrozumienie pomoże zapewnić pokój na świecie. Należy za wszelką cenę "...oddzielić kreską okres napięć niedawnej przeszłości...".

W czasie spotkania w Brukseli Bush poruszył także inne problemy współczesnego świata. Mówił między innymi o pokoju w Ziemi Swiętej ("Naszą największą okazją i najbliższym celem jest pokój między Izraelem i Palestyną(..)") czy demokratycznych przemianach w Iraku ("Musimy dać Irakijczykom do zrozumienia, że świat jest z nimi (...)").

Osobnym problemem poruszonym przez Busha były sprawy Europy Środkowej i Wschodniej. Amerykański prezydent mówił między innymi o konieczności przemian demokratycznych w Rosji, pochwalił zmiany, które dokonały się na Ukrainie za sprawą Pomarańczowej Rewolucji, jednocześnie zabiegając o włączenie jej "do rodziny transatlantyckiej". Przy tej okazji pochwalił postawę Polski i Litwy w czasie konfliktu na Ukrainie.

Kolejny dzień wizyty Busha w Europie upłynie pod znakiem spotkań z Tonym Blairem oraz z przywódcami Ukrainy i Włoch. Zaplanowano także udział amerykańskiego prezydenta w spotkaniu liderów Unii Europejskiej. Wizyta w Brukseli była jednym z najważniejszych punktów przyjazdu George'a Busha do Europy.

Źródła[edytuj]