2005-02-20: Ogromny wybuch w gwiazdozbiorze Strzelca

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
niedziela, 20 lutego 2005
Nauka
N icon science.png

W piątek, 18 lutego 2005, astronomowie ogłosili, że 27 grudnia udało się im zaobserwować gigantyczny kosmiczny wybuch w gwiazdozbiorze Strzelca, 50 tysięcy lat świetlnych od Ziemi.

Światło, pochodzące z rozpadu gwiazdy neutronowej, było tak mocne, że na krótki okres przyćmiło Księżyc. Zakłóciło ono także pracę nadajników radiowych na satelitach. Niestety, nie mogliśmy tego obserwować, gdyż cała wiązka światła, która dotarła do Ziemi, mieściła się w zakresie fal podczerwonych, poniżej granicy widoczności ludzkiego oka.

O niezwykłości tego wydarzenia świadczyć mogą, cytowane niemal przez wszystkie źródła, słowa Roba Fendera z Uniwersytetu w Southampton: "Takie wydarzenie zdarza się raz w życiu". Jest to największy wybuch, jaki kiedykolwiek człowiek zaobserwował. Dotychczas największą kosmiczną katastrofą był wybuch supernowej w 1054 roku, który przez wiele tygodni był widoczny nawet na dziennym niebie.

Gdyby wybuch gwiazdy neutronowej podobnej do tej w gwiazdozbiorze Strzelca miał miejsce np. w odległości 10 lat świetlnych od Ziemi, to z pewnością zniszczyłby on naszą atmosferę i doprowadziłaby do zagłady życia na naszej planecie. Energię, jaką wytworzył on w ciągu jednej dziesiątej sekundy, Słońce produkuje średnio przez 100 tysięcy lat! Na szczęście najbliższa gwiazda neutronowa znajduje się w odległości około 13 tysięcy lat świetlnych.

Źródła[edytuj]