18 lat temu powstała Wikipedia polskojęzyczna

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
czwartek, 26 września 2019
Wikipedia Geburtstagsgrafik.jpg
26 września 2019 Wikipedia polskojęzyczna obchodzi swoje 18. urodziny

26 września 2001 powstała Wikipedia polskojęzyczna, czyli edycja Wikipedii, w której wykorzystywany jest język polski. Po 18 latach w encyklopedii znajduje się już ponad 1,36 mln artykułów i współtworzy ją prawie milion zarejestrowanych użytkowników.

Polskojęzyczną Wikipedię założyli lekarz Krzysztof Jasiutowicz i fizyk Paweł Jochym, a pierwszym artykułem w niej było hasło Reguła Titiusa-Bodego. Od tego czasu stała się jedną z najczęściej odwiedzanych witryn internetowych w Polsce, a jej zasoby wielokrotnie przekroczyły liczby artykułów znajdujących się w innych polskojęzycznych encyklopediach internetowych. Wikipedia w języku polskim znajduje się na 10. miejscu pod względem liczby artykułów, biorąc pod uwagę wszystkie wersje językowe Wikipedii.

Z okazji urodzin Wikipedii 5 października o godz. 15:00 w Faktycznym Domu Kultury w Warszawie (ul. Gałczyńskiego 12) odbędzie się spotkanie, na którym obecni będą m.in. założyciele Wikipedii w języku polskim oraz przedstawiciele instytucji kultury i nauki. Wstęp na wydarzenie jest wolny. Można ubiegać się też o dofinansowanie kosztów dojazdu i noclegu.

Źródła[edytuj | edytuj kod]