Łódź: trwa projekt dla seniorów

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
poniedziałek, 11 marca 2013
Społeczeństwo
Obywatel(ka) Senior(ka) 02.jpg

Trwa seria bezpłatnych wykładów i warsztatów dla seniorów, zachęcających ich do większej aktywności w sferze publicznej

Do tej pory odbyły się dwa z pięciu zaplanowanych wykładów. Pierwszy z nich dotyczył stereotypów w postrzeganiu osób starczych. Adam Ostolski próbował dociec gdzie leży problem w postrzeganiu starych ludzi jako „zbędnych”, „niepotrzebnych”, „bezużytecznych” - czy w tym, że głos osób starszych nie jest słyszany a o ich problemach się nie mówi; czy raczej w sposobie edukacji młodszego pokolenia. Wspólnie z Kingą Dunin uznali, że wiele zależy także od wychowania obecnych seniorów, którzy zostali dorastali w przeświadczeniu, że proszenie o pomoc jest wstydliwe, że należy czuć się winnym, jeśli się czegoś nie potrafi. Stąd częsta postawa osób starszych to „nie chcę przeszkadzać”.

Receptą na to jest, jak zaznaczyła jedna z uczestniczek spotkania, rozmowa. Jeden z panów podkreślał, że komunikacja międzypokoleniowa jest niezbędna, bo jak ci młodzi mają wiedzieć czego chcą seniorzy i co jest dla nich problemem.

Podczas drugiego wykładu uczestnicy spotkania zwrócili uwagę, że w mediach nie często pokazywana jest dojrzała kobieta w pozytywnym świetle. Ostatnie lata to głównie „mohery” związane z telewizją Trwam – groźne i brzydkie albo dojrzałe kobiety na siłę stylizowane na dziewczynki.

W trakcie dyskusji uczestnicy spotkania zastanawiali się czy wypieranie dojrzałej kobiety z reklam to wymysł reklamodawców czy mediów? Uznano, że często panie w dojrzałym wieku zajmują się sprawami uznawanymi powszechnie za „prywatne” - opieką nad dziećmi, gotowaniem, nauczaniem... stąd też może wynikać ich niewidoczność w sferze „publicznej” (praca, sukcesy, biznes).

Podobnie jak na poprzednim spotkaniu padł argument o konieczności rozmawiania młodszych ze starszymi, tak aby wymieniać się doświadczeniami i poznawać swoje poglądy.

Program wykładów[edytuj]

Wykłady odbywają się w każdą środę o 17.00 w Świetlicy Krytyki Politycznej w Łodzi (ul. Piotrkowska 101, lewa oficyna). Wykłady są bezpłatne

  • 13 marca, środa, g. 17.00 - Ochrona zdrowia jako wyzwanie współczesnej polityki. Wykład dra Macieja Gduli (UW)
  • 20 marca, środa, g. 17.00 - Sztuka spotkania. O działaniach artystycznych z obywatelami miejskimi. Wykład Janusza Byszewskiego (Laboratorium Edukacji Twórczej CSW)
  • 27 marca, środa, g. 17.00 - Opinia publiczna nie istnieje. Media i mit dobrze poinformowanego obywatela. Wykład dra Karola Franczaka (UŁ)

Program warsztatów[edytuj]

Warsztaty obywają się we wtorki, od godziny 16.00 w Świetlicy Krytyki Politycznej w Łodzi (ul. Piotrkowska 101, lewa oficyna). Obowiązują wcześniejsze zapisy. Warsztaty są bezpłatne.

I. Jak debatować z głową? Pułapki sporów publicznych o ważne sprawy[edytuj]

Prowadzenie: Magdalena Nowicka (Uniwersytet Łódzki), 9 kwietnia, wtorek, g. 16.00 Na przykładzie najgłośniejszych debat z ostatniego czasu (problemy służby zdrowia, reforma emerytalna, związki partnerskie itp.) będziemy analizować sposoby merytorycznego i niemerytorycznego debatowania.  Zastanowimy się, jak na przebieg ważnych sporów wpływają media i jak można przeciwdziałać presji z ich strony.

II. Jak debatować z głową? Pułapki sporów publicznych o ważne sprawy (cz. 2)[edytuj]

Prowadzenie: Jacek Paczesny (Uniwersytet Łódzki), 16 kwietnia, wtorek, g. 16.00

III. Informacja publiczna i korzystanie z mediów[edytuj]

Prowadzenie: Marcin Zaród (CBMiM PAN, Klub KP w Łodzi), 23 kwietnia, wtorek, g. 16.00 Jak odróżnić wiarygodne informacje od manipulacji dziennikarskich? Do jakiej informacji ma prawo każdy senior i każda seniorka? Kto w Łodzi umie odpowiedzieć na pytania związane z polityką społeczną, ochroną zdrowia lub transportem? Jak szukać informacji w Internecie? Które biblioteki w Łodzi są przyjazne seniorom i seniorkom? 

IV. Obywatel/ka Senior/ka korzysta ze swoich praw[edytuj]

Prowadzenie: Katarzyna Mikołajczyk (Fundacja Normalne Miasto Fenomen), 7 maja, wtorek, g. 16.00 Podczas warsztatu dowiedzą się Państwo jak skonstruować i do kogo wysłać pismo lub petycję; jak organizowane są konsultacje społeczne i w jaki sposób brać w nich udział; jak zorganizować manifestację i czy jest to trudne; jakie są możliwości przekazywania swoich pomysłów i uwag władzom.

V. Budżet obywatelski dla Łodzi[edytuj]

Prowadzenie: Borys Martela (Klub Krytyki Politycznej w Łodzi), 14 maja, wtorek, g. 16.00 W tym roku po raz pierwszy Łódź realizuje ogólnomiejski budżet obywatelski. Każdy mieszkaniec będzie mógł zgłosić pomysł na inwestycję z pieniędzy publicznych. Naprawa chodnika, renowacja parku, a może dodatkowe środki na wsparcie aktywności seniorów?  Na warsztacie dowiedzą się Państwo, na czym polega idea budżetu obywatelskiego oraz jak można się zaangażować - zgłaszać projekty, promować je, a w końcu i głosować. 

VI. Obywatel/ka Senior/ka w radiu[edytuj]

Prowadzenie: Joanna Sikorzanka (Radio Łódź), 20 maja, poniedziałek, g. 16.00 Podczas warsztatów porozmawiamy o zawodzie dziennikarza radiowego oraz przyjrzymy się wybranym reportażom o sprawach łodzian. Następnie zaproszę Państwa do Radia, gdzie będziemy wspólnie przygotowywać audycje. 

VII. Warsztat dziennikarski[edytuj]

Prowadzenie: Aleksandra Hac (Gazeta Wyborcza), 28 maja, wtorek, g. 16.00 Na warsztatach przedyskutujemy gatunki dziennikarskie i konstrukcję materiału prasowego, poznamy źródła informacji, porozmawiamy o weryfikowaniu informacji, omówimy najczęstsze błędy. Zastanowimy się, co może być ciekawym tematem? Omówimy też i ocenimy pod kątem przydatności, wad i zalet poszczególne media.


Źródła[edytuj]