2012-07-30: Łódź: społeczna akcja sprzątania cmentarza żydowskiego - zaproszenie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
poniedziałek, 30 lipca 2012

Jak co roku Grupa Pewnych Osób zaprasza chętnych łodzian do społecznych porządków na łódzkich cmentarzach. W poprzednich latach wolontariusze sprzątali nagrobki na części ewangelicko-augsburskiej Starego Cmentarza. Tym razem będzie okazja poznać Cmentarz żydowski.

Jak mówi jeden z organizatorów sprzątania: "Łódzki Cmentarz Żydowski jest największą w Polsce oraz jedną z największych w Europie nekropolii żydowskich. Jak każdy inny cmentarz, ten również jest pomnikiem świadczącym o dziejach naszego miasta. Pochowani są na nim łodzianie, zwykli ludzie oraz ci bardziej znani, zasłużeni dla rozwoju miasta oraz znani w świecie.". Swoje groby na cmentarzu żydowskim w Łodzi mają Izrael Poznański, Seweryn Sterling, Władysław Pinkus czy rodzice Juliana Tuwima i Artura Rubinsteina. Niestety w wyniku II wojny światowej, wieloma grobami nie ma się kto opiekować.

Prace wykonywane przez wolontariuszy podczas tego typu sprzątania (tzw. "miejski wolontariat") polegają głównie na usuwaniu śmieci, grabieniu liści czy przycinaniu roślinności. Aby dołączyć do akcji nie potrzeba specjalnych umiejętności ani wiedzy. Organizatorzy proszą jednak o zabranie rękawic ogrodniczych, a mężczyzn dodatkowo o założenie czapek (lub chustek przykryających głowę)

Sprzątanie odbędzie się 12 sierpnia (niedziela), od godziny 10.00 do ok. 14.00. Zbiórka chętnych przy ul. Brackiej (wejście od ulicy Zmiennej)

Zdjęcia Cmentarza Żydowskiego w Łodzi[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa łódzkiego
Wikinews
Wikinews

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie łódzkim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Łodzi i Piotrkowa Trybunalskiego
pozostałych miejscowości