2012-06-12: Łódź: O zdrowiu rowerów przy kawie

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 12 czerwca 2012

Grupa ochotników prowadzi od maja projekt Cafe Rower, czyli cykl comiesięcznych spotkań o tematyce rowerowej. Drugie z nich, poświęcone zdrowiu samego roweru, odbędzie się czwartek 14.06 o godz. 18:00 w klubokawiarni Mebloteka Yellow (Piotrkowska 138/140). Spotkania są przeznaczone głównie dla osób poruszających się rowerem na co dzień po mieście. Prowadzą je trzej wolontariusze, współpracujący z Fundacją Normalne Miasto FENOMEN przy organizowaniu Łódzkiej Masy Krytycznej.

W najbliższy czwartek odbędzie się drugie spotkanie z cyklu Cafe Rower, tym razem poświęcone zdrowiu samych bicykli. Gośćmi będą mechanicy z łódzkich sklepów rowerowych, którzy opowiedzą i pokażą, jak naprawić częste usterki. Spotkanie będzie się składać z części teoretycznej i zajęć praktycznych, na których można poćwiczyć naprawianie roweru. Osoby biorące udział będą mieć okazję m.in. do samodzielnego zajrzenia w głąb piasty czy załatania przedziurawionej dętki. Dla uczestniczek i uczestników jest przewidziany poczęstunek i mały, lecz przydatny upominek.

- "Umiejętność naprawy podstawowych usterek na pewno przyda się jeżdżącym codziennie na zajęcia czy do pracy" - Krzysztof Słychań, jeden z organizatorów, zajmujący się zabezpieczeniem technicznym Łódzkiej Masy Krytycznej - "Prawie każdemu zdarzyło się przebić dętkę; wiele osób jeździ z niesprawnym oświetleniem, nienasmarowanym łańcuchem, źle wyregulowanymi biegami lub hamulcami. A przecież często bardzo niewielkim wysiłkiem można sprawić, by jazda na rowerze była bezpieczniejsza i przyjemniejsza. Dlatego chcemy nauczyć ludzi podstawowych napraw swoich pojazdów."

Pierwsze spotkanie odbyło się miesiąc wcześniej w Prexerze i było poświęcone zdrowiu rowerzystek i rowerzystów. Kolejne odbędzie się w czwartek 14. czerwca o godz. 18:00 w klubokawiarni Mebloteka Yellow, ul. Piotrkowska 138/140 (na terenie fabryki Ramischa). Następne spotkania odbędą się w lipcu, sierpniu i wrześniu i będą poświęcone kulturze jazdy, poruszaniu się rowerem po Łodzi i pro-rowerowej działalności społecznej.

Projekt "Cafe Rower" jest organizowany w ramach unijnego programu "Młodzież w Działaniu".

Kontakt: Krzysztof Słychań, cafe@rowerowalodz.pl

Wiadomość z serwisu regionalnego województwa łódzkiego
Wikinews
Wikinews

Ta wiadomość dotyczy bieżących wydarzeń w województwie łódzkim.
Zobacz także aktualne wydarzenia z: Łodzi i Piotrkowa Trybunalskiego
pozostałych miejscowości