Zwycięstwo Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
wtorek, 8 listopada 2016
N icon politics.png

Dnia 8 listopada 2016 roku w Stanach Zjednoczonych odbyły się wybory prezydenckie, w których kandydat Republikanów Donald Trump pokonał Demokratkę Hillary Clinton, żonę prezydenta USA w latach 1993-2001 Billa Clintona.

Wynik wyborów był zaskoczeniem dla całej opinii publicznej. Przedwyborcze sondaże dawały kandydatce Demokratów 90 procent szans na zwycięstwo, jednak wraz z kolejną godziną szanse na jej zwycięstwo malały.

Clinton zdobyła 59,8 mln głosów, podczas gdy Donald Trump o przeszło 219 tys. głosów mniej. O jego zwycięstwie zadecydował system elektorski, w którym wyborcy nie głosują bezpośrednio na kandydata, a na elektorów, którzy dopiero później wybiorą jednego z kandydatów.

Główna walka toczyła się w tzw. „swing states”, czyli stanach niezdecydowanych. Mowa tu Florydzie, Ohio i Pensylwanii. Ponadto, wielką niespodzianką była przegrana Clinton w stanach dotąd uznawanych za tradycyjnie głosujące na Demokratów – Winsonsin i Michigan. Za przyczynę tego upatruje się postępujący rozpad przemysłu, doprowadzając do rozgoryczenia klasy średniej politykami establishmentowymi, do których zaliczała się Clinton.

Zwycięstwo Trumpowi dała głównie amerykańska niewykształcona klasa średnia białych wyborców. Czarnoskórzy, Latynosi oraz ludzie z wysokim wykształceniem tradycyjnie głosowali na kandydata Partii Demokratycznej. Ci drudzy mieli szczególne powody do wyboru Clinton. Jednym z głównych haseł wyborczych Trumpa było odesłanie do domu nielegalnych meksykańskich emigrantów oraz wybudowanie muru na granicy z Meksykiem, który miałby zapobiegać dalszej nielegalnej ucieczki z południowego sąsiada USA.

Wynik wyborów zaskoczył i zaniepokoił cały świat. Trump akcentował w kampanii wycofanie się USA z roli gwaranta światowego pokoju, mówił o potrzebie płacenia przez inne kraje Stanom Zjednoczonym za militarną protekcję.

Trump urząd prezydenta obejmie w styczniu, przejmując rolę od Baracka Obamy, który żegna się ze swoją funkcją po dwóch kadencjach.

Źródła[edytuj | edytuj kod]