Przejdź do zawartości

2007-09-06: Zmarł Luciano Pavarotti

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
(Przekierowano z Zmarł Luciano Pavarotti)
Luciano Pavarotii
czwartek, 6 września 2007

O godzinie 5 nad ranem, w swoim w domu w Modenie, w otoczeniu rodziny, zmarł Luciano Pavarotti, powszechnie uznawany za największego śpiewaka operowego na świecie. Pavarotti zmarł po długiej i ciężkiej chorobie - raku trzustki, którego operację przeszedł w zeszłym roku. Menadżerka śpiewaka informując o jego śmierci dodała, że do samego końca zachował charakterystyczną dla niego pogodę ducha.

Od czasu operacji nie występował publicznie. Ostatnio rząd włoski nagrodził go za zasługi dla włoskiej kultury i promocję ojczyzny za granicą.

Luciano Pavarotti urodził się w 1935 r. w Modenie, a debiutował w 1961 r. jako Rudolf w operze „Cyganeria” Pucciniego. Dwa lata później występował już na najsłynniejszych scenach operowych świata, brał udział w koncertach i nagraniach. Pavarotti specjalizował się w repertuarze bel canto, szczególnie w operach Belliniego, Donizettiego, Rossiniego i Verdiego. Nagrał wiele płyt oraz sfilmowanych oper. W ciągu swojej kariery sprzedał ponad 100 milionów płyt. W 1964 i w 1995 r. wystąpił w Polsce.

Źródła[edytuj | edytuj kod]