Zmarł Andrzej Borodzik

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
niedziela, 15 sierpnia 2021
Andrzej borodzik.jpg
Andrzej Borodzik w 2007

13 sierpnia 2021 roku zmarł Andrzej Borodzik, Przewodniczący Związku Harcerstwa Polskiego w latach 2005-2007, współtwórca i pierwszy dyrektor Muzeum Harcerstwa w Warszawie. Miał 91 lat.

W związku ze śmiercią Andrzeja Borodzika wydany został Rozkaz Specjalny L.S. 1/2021 Naczelnika Związku Harcerstwa Polskiego.

Zmarły był związany z harcerstwem od 1942 roku. W Szarych Szeregach nosił pseudonim „Maks”, był drużynowym otwockich „Zawiszaków”. Po II wojnie światowej był drużynowym 10 Lotniczej Drużyny Harcerskiej w Pułtusku, został członkiem Komendy Hufca Pułtusk, a następnie – jego komendantem. Współorganizował również Ruch Senioracki oraz Krajową Radę Kręgu Seniorów i Starszyzny. Był posłem na Sejm PRL IV i V kadencji z ramienia PZPR. Został odznaczony m.in Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Cquote1.svg Dzięki swej długoletniej służbie, ogromnemu dorobkowi i godnej naśladowania postawie, Druh Andrzej stał się niedoścignionym wzorem dla całych pokoleń harcerzy i instruktorów Związku Harcerstwa Polskiego. Cquote2.svg

— zhp.pl

Źródła[edytuj | edytuj kod]