Zgoda miasta na wycinkę drzew przy Parku Śląskim - mieszkańcy protestują

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
środa, 24 kwietnia 2024
Ogród japoński w Parku Śląskim
Park Śląski
jeden z budynków Ośrodek Postępu Technicznego

23 kwietnia 2024 roku media donoszą o rozpoczęciu wycinki drzew w otulinie Parku Śląskiego, na terenie po Ośrodku Postępu Technicznego. Deweloper Green Park Silesia przystąpił do wycinki około 1000 drzew w przygotowaniu pod inwestycję.

Pierwsze działania zmierzające do wycinki miały rozpocząć się już w sierpniu minionego roku – wówczas firma Taxus Arbor prowadziła inwentaryzację drzew na niemalże 5-hektarowej działce należącej do spółki Green Park Silesia. Od końca listopada, w Wydziale Usług Komunalnych i Ekologii Urzędu Miasta analizowano wnioski 7 współwłaścicieli działki przy ul. Targowej, którzy złożyli zgłoszenie zamiaru usunięcia kilkuset drzew, łącznie aż 1265.

Jak wyjaśnia Szymon Michałek, nowy prezydent Chorzowa, w spółce Green Park Silesia dokonano zmian właścicielskich prawdopodobnie właśnie po to, aby ominąć niektóre przepisy prawa, co dodatkowo budzi kontrowersje.

Dokumentację przedstawiły osoby fizyczne, które nie muszą wnioskować do Urzędu Miasta o zgodę na wycinkę drzew

– wyjaśnia Szymon Michałek.

Wybrany w ostatnich wyborach samorządowych prezydent Chorzowa na ten moment niewiele może zrobić. Wskazuje, że do końca kwietnia stanowisko prezydenta wciąż piastuje Andrzej Kotala, a zaprzysiężenie Szymona Michałka nastąpi dopiero 6 maja. Wciąż jeszcze urzędujący prezydent Chorzowa Andrzej Kotala nie odniósł się na temat wycinki, określanej przez media jako dewastacji przyrody w otulinie Parku Śląskiego.

W minioną niedzielę, 21 kwietnia, o godzinie 13:00, mieszkańcy i aktywiści przybyli na ulicę Targową, aby protestować przeciwko wycince i prywatyzacji historycznych terenów Parki Śląskiego. Organizatorami protestu byli m.in. Stowarzyszenie Nasz Park, KATO Protest, Inicjatywa Ratujmy Żabie Doły oraz inni społecznicy, którzy przez wiele lat starali się bronić terenów Parku. Podczas manifestacji zbierano podpisy pod petycją przeciwko niewniesieniu sprzeciwu w sprawie wycinki 1265 drzew. Podpisy zbierane są także pod petycją online.

Oburzeni mieszkańcy i miłośnicy Parku Śląskiego domagają się wyjaśnień. Złożyli zawiadomienie do prokuratury. Ich zdaniem w tej sprawie jest wiele wątpliwości.

Jak informuje portal Katowice24.info zgodnie z przepisami, w przypadku dokonania wycinki po zgłoszeniu obowiązuje 5-letni okres ograniczający możliwość prowadzenia działalności gospodarczej. Jeśli w tym czasie, licząc od dnia przeprowadzenia oględzin, złożony zostanie wniosek o pozwolenie na budowę, która będzie związana z prowadzeniem działalności gospodarczej, to urząd może zażądać opłaty za usunięcie drzew. Zauważa też, że możliwe, że na to również przygotowali się właściciele nieruchomości. Jak poinformowała dzisiaj uczestników radna Stępień, powstała nowa firma i możliwe, że działka przy ul. Targowej 4 ponownie zmieni właściciela, bo w kwietniu spółka JAEKEL-BUD-TECH Gorczowski Sp. K., powiązana osobowo z Green Park Silesia, złożyła wniosek o pozwolenie na budowę budynku handlowo-usługowego. Chorzowska radna przekazała, że ma to być market sieci Aldi. Projekt przygotował Radosław Kuberski — architekt, który współpracuje z Grupą Pietrzak i stworzył koncepcję kontrowersyjnego osiedla na Burowcu, gdzie zaplanowano inwestycję z lex deweloper w miejscu planowanej velostrady — przypomina portal.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]