Przejdź do zawartości

2007-08-02: Zawalił się most w Minneapolis, kilka ofiar śmiertelnych

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
czwartek, 2 sierpnia 2007
Zapadnięcie się mostu na autostradzie międzystanowej 35

W Minneapolis w stanie Minnesota podczas godzin szczytu zawalił się ośmiopasmowy most nad rzeką Mississippi, który był częścią autostrady międzystanowej 35.

Reporterzy mówią, że zginęło co najmniej 9 osób, lecz policja Minneapolis powiedziała podczas konferencji o 7:30 czasu lokalnego, że tylko cztery zgony zostały potwierdzone. Co najmniej 79 osób zostało rannych, a 30 zaginęło. Co najmniej 50 samochodów, włączając autobus szkolny, znajdowało się na moście, gdy ten się zawalił.

Zawalenie na całej długości mostu nastąpiło o 18:05 CDT (UTC-5; 1:05 2 sierpnia czasu warszawskiego). Cztery pasy mostu były zajęte, gdy cały 581-metrowy stalowy most się zawalił. Most zbudowany w 1967 zaczynał się 15 metrów ponad poziomem rzeki. Czerwony Krzyż powiedział, że w autobusie znajdowało się 60 dzieci, a spośród nich 10 znalazło się w szpitalu.

Mapa z zaznaczonym czerwonym kółkiem mostem

Raporty mówią, że pod wodą dalej mogą się znajdować uwięzieni ludzie. Co więcej "w wielu lukach mogą znajdować się ocaleni, lecz nie możemy przeszukiwać, dopóki nie będzie to bezpieczne" - powiedział Jim Clack, dowódca jednostki ratowniczo-gaśniczej Minneapolis, podczas konferencji prasowej.

"Jedna osoba zmarła w wyniku utonięcia" - powiedział doktor z centrum medycznego podczas konferencji prasowej o 20:00 CDT. Powiedział też, że 22 osoby są w poważnym stanie, a co najmniej 6 znajduje się w stanie krytycznym.

Helikopter wojskowy i airboat na moście na 10th Street obok zawalonego mostu I-35W

Urzędnicy Minneapolis na wczesnej konferencji prasowej powiedzieli, że "ludzie wysyłani są w głąb miasta, a wszyscy, którzy przeżyli są już poza mostem. Szukamy pomocy u Czerwonego Krzyża".

Filary zapadniętego mostu na rzece Mississippi

Większość rannych została przewieziona do Centrum Medycznego Hrabstwa Hennepin (Hennepin County Medical Center) w centrum Minneapolis. Lokalne szpitale wezwały wszystkich pracowników medycznych Minneapolis do zgłaszania się do swoich placówek. Mieszkańcom nakazano nie zbliżać się do miejsca wypadku, aby nie przeszkadzać służbom ratowniczym.

Nie wiadomo, co spowodowało zawalenie się mostu. FBI wykluczyło atak terrorystyczny. Na moście prowadzone były roboty budownicze z użyciem młotów pneumatycznych.

"Chociaż wciąż jest za wcześnie na podanie przyczyn, nie mamy aktualnie powodu, aby wierzyć, że ma to jakikolwiek związek z atakiem terrorystycznym" - powiedział Paul McCabe, rzecznik FBI.

Widok wszerz zawalonego mostu

W 2001 po ekspertyzie stanu technicznego mostu Departament Transportu stanu Minnesota oświadczył, że most "nie powinien mieć żadnych problemów z naprężeniem materiału w najbliższej przyszłości".

Z ośmiopasmowego mostu wyłączono cztery pasy na czas robót. Departament Transportu stanu Minnesota przedwczoraj oświadczył, że podczas godzin wieczornych 31 lipca i 1 sierpnia na moście przejezdne będą tylko dwa pasy.

Oświadczenie burmistrza

[edytuj | edytuj kod]

R. T. Rybak, burmistrz Minneapolis, wydał oświadczenie na swojej stronie internetowej, mówiąc "Niech wyrazy naszego smutku dotrą do rodzin i ukochanych wszystkich osób, które ucierpiały w dzisiejszym zawaleniu się mostu I-35W nad rzeką Mississippi. Tragedia ta dotknęła każdego mieszkańca Minneapolis, więc módlmy się za utraconych w tej tragicznej katastrofie".

Zawalony most I-35W w rzece Mississippi, 1 sierpnia 2007. Na zdjęciu widać dwie łodzie ratownicze i samochody na zawalonym na wodzie. Widok z mostu Stone Arch. W tle most 10th Street

"Jesteśmy ogromnie wdzięczni dzielnym służbom ratowniczym miasta Minneapolis, które ryzykowały własnym życiem, żeby ratować ludzi, którzy przebywali wtedy na moście. Ich poświęcenie i zasługi nie zostaną zapomniane."

"Zwracam się do wszystkich, aby udostępniali służbom ratowniczym wszystkiego, czego potrzebują do zabezpieczenia najbliższych budowli, ulic i mostów. Będziemy również współpracować ze służbami stanowymi i federalnymi w celu ustalenia przyczyn tej katastrofy."

Odpowiedź prezydenta USA

[edytuj | edytuj kod]

Prezydent Stanów Zjednoczonych George W. Bush powiedział podczas konferencji o 10:50 (czasu wschodniego): "Rozumiem, jak to jest dźwigać brzemię smutku. Modlimy się za tych, którzy cierpią. Dziękuję moim drogim mieszkańcom za to, że pomagają cierpiącym. My, zasiadający w rządzie, musimy odpowiedzieć pomocą dla ludzi (...)by doszli do siebie".

Bush oświadczył też, że Mary E. Peters, Sekretarz Transportu, przybędzie niedługo do Minneapolis w celu ocenienia zniszczeń.

"Podejmiemy wszelkie kroki, aby upewnić się, że coś takiego już więcej nie nastąpi" - powiedziała Peters, która oświadczyła również, że co najmniej 5 milionów dolarów jest zarezerwowane na posprzątanie po katastrofie i pomoc w przywróceniu ruchu w obszarze.

Zmiany w ruchu ulicznym

[edytuj | edytuj kod]

Departament Transportu stanu Minnesota namawia do podążania za wyznaczonymi objazdami wokół zniszczonego mostu. Głównym objazdem jest autostrada stanowa Minnesota 280 i międzystanowa 94. Międzystanowa 35W zostanie zamknięta pomiędzy rzeką River i Stinson/New Brighton Blvd. Zamknięte zostaną również drogi 35W prowadzące na północ znajdujące się na północ od międzystanowej 94.

Zmiany w komunikacji miejskiej

[edytuj | edytuj kod]

Z powodu zmian operator komunikacji miejskiej Minneapolis, Metro Transit, ogłosił, że w trasę wyruszy kilka dodatkowych linii. Dodatkowe linie będą jeździć od 6:00 do 9:00 przez następujące lokacje:

Most I-35W przed zawaleniem
  • Foley Boulevard w Coon Rapids (pomiędzy Coon Rapids Blvd. i East River Rd. niedaleko Hwy. 610), obsługiwane przez linie 850 i 852.
  • Maplewood Mall (niedaleko alej Beam i Southlawn), obsługiwany przez linię 270
  • Northtown Shopping Center w Blaine (85. i Jefferson), obsługiwana przez linie 824, 852 i 854
  • 63rd Avenue/County Road 81 (Bottineau Blvd.) w Brooklyn Center, obsługiwana przez linie 758 i 767
  • Rosedale Shopping Center w Roseville, obsługiwana przez linię 260
  • Roseville City Hall (County Rd. C i Civic Center Dr.)/Grace Lutheran Church (Hamline Ave. na County Rd. B2), obsługiwana przez linię 261.

Minnesota Twins

[edytuj | edytuj kod]

Mecz baseballowy pomiędzy Minnesota Twins i Kansas City Royals odbył się parę minut po tym, jak most się zawalił. Ponieważ większość fanów była już na stadionie, zdecydowano się na rozpoczęcie meczu, ponieważ włączenie się do ruchu tysięcy samochodów mogłoby spowodować utrudnienia w pracy służb ratowniczych. Większość prac ratowniczych została ukończona przed zakończeniem meczu. Czwartkowa gra Twins-Royals oraz uroczyste rozpoczęcie budowy nowego stadionu Twinsów zostały przełożone z powodu katastrofy.

Źródła

[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]
link= Zobacz artykuł w Wikipedii na temat:
mostu I-35W nad Missisipi