Zaprezentowano nowe produkty Apple: iPhone'y, iPady i więcej

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
wtorek, 14 września 2021
IPhone 12 mini.jpg

14 września 2021 odbyła się konferencja Apple, na której zaprezentowano nowe modele smartfonów, ale również zegarków oraz tabletów tej firmy.

Konferencję rozpoczął CEO Apple, Tim Cook, który pochwalił się wieloma nominacjami seriali z Apple TV+ do nagród kinowych. Przy okazji zapowiedział nowe seriale, które zostaną udostępnione widzom w przeciągu następnych miesięcy.

Następnie zaprezentowano nowe iPady. Opowiedziały o nich Melody Kuna, która odpowiada za dział projektujący iPady, oraz Katie McDonald, odpowiedzialna za pion marketingu. Odświeżono zarówno wariant podstawowy, jak i mini. Oba otrzymały nowszy procesor oraz kamerę o szerszym kącie widzenia. Pozwoliło to na zaimplementowanie w tych modelach funkcji Center Stage, która kadruje obraz w trakcie wideorozmów w taki sposób, by nagrywana osoba była w centrum uwagi. Wcześniej było to obecne tylko w serii Pro. iPad mini, nawiązujący wyglądem do iPada Pro, otrzymał czytnik odcisku palca we włączniku. Podstawowy model tabletu ma niezmienioną od kilku lat formę z okrągłym przyciskiem na froncie.

Oba tablety można zamawiać w przedsprzedaży od dzisiaj, a ich dostawy zostaną zrealizowane w przyszłym tygodniu. Ceny bazowego iPada zaczynają się od 329 dolarów amerykańskich, natomiast wersji mini – od 499 dolarów.

Kolejnym punktem programu było przedstawienie nowej iteracji zegarka Apple Watch. Siódma seria smartwatchy cechuje się jeszcze większym wyświetlaczem, który według Lauren Braun (menedżerki ds. Apple Watch) pozwala zmieścić na ekranie nawet o 50% więcej tekstu oraz większe elementy interfejsu, w tym pełną klawiaturę. Zaprezentowany dzisiaj model jest również pyło- i wodoodporny. W sprzedaży dostępny będzie „później jesienią” w cenie od 399 dolarów amerykańskich.

Na dzisiejszej konferencji zapowiedziano również, że powiązany z zegarkami Apple program Fitness+ stanie się dostępny w kolejnych 15 krajach (nie ma wśród nich Polski). Trafią do niego dodatkowe treningi, m.in. pilates oraz skupiony na przygotowaniu do sportów zimowych.

Jednym z bardziej oczekiwanych elementów wydarzenia była prezentacja iPhone'a 13. Nie przyniosła ona znaczących zmian w wyglądzie telefonów. Zmniejszone zostało wcięcie w ekranie, w którym znajdują się przyrządy do obsługi systemu Face ID. Unowocześniono również moduły aparatów na tylnej ściance telefonu, co zaowocowało ich powiększeniem.

Do wszystkich ujawnionych dzisiaj modeli iPhone'a trafiła technologia Sensor Shift, opierająca się na przesuwaniu matrycy aparatu w celu zrobienia jaśniejszych i wyraźniejszych zdjęć. Powiększono również rozmiar baterii, która ma pozwolić na uzyskanie przynajmniej półtorej godziny czasu pracy więcej niż w iPhone'ach 12.

W modelach z serii Pro wprowadzono odświeżanie ekranu o zmiennej częstotliwości (z zakresu 10–120 Hz), co ma pozwolić na dłuższy czas pracy na baterii, ale i również na uzyskanie płynniejszego obrazu.

Smartfony z serii iPhone 13 zostaną udostępnione w przedsprzedaży 17 września. Dostawy będą realizowane od 24 września. Ceny bazowych modeli wynoszą od 699 dolarów (iPhone 13 mini) do 1099 dolarów (iPhone 13 Pro Max)

Wbrew niektórym przypuszczeniom, tegoroczne iPhone'y nie mają czytnika linii papilarnych, który ułatwiałby osobom noszącym maseczkę odblokowywanie telefonu.

W czasie konferencji, prowadzący wielokrotnie podkreślali, że Apple, produkując swoje urządzenia korzysta z materiałów z recyklingu, przede wszystkim aluminium i metali ziem rzadkich.

Wydarzenie zostało zrealizowane w formie bez udziału publiczności, co pozwoliło zastosować efekty specjalne w trakcie prezentacji.

Źródła[edytuj | edytuj kod]