Wywiad z Elżbietą Chmiel - organizatorką cieszyńskiego Święta Herbaty

Z Wikinews, wolnego źródła informacji.
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
poniedziałek, 11 czerwca 2012
Degustacja herbaty

Wywiad z organizatorką Święta Herbaty w Cieszynie Elżbietą Chmiel przeprowadził reporter Wikinews, Patryk Matyjaszczyk.


- Wikinews: Który to już Państwa festiwal?
- Elżbieta Chmiel: Wystartowaliśmy w 2009 roku i jest to czwarta edycja z rzędu. Ja sama od samego początku jestem w grupie organizatorów. Pomysłodawcą Święta Herbaty był Roman Krop, który w tym czasie prowadził własną herbaciarnię.- Proszę przybliżyć kilka najciekawszych wydarzeń w programie Festiwalu.
- Z pewnością jednym z ciekawszych punktów programu Święta są wykłady podróżnicze, które prowadzą m.in. Paweł Kilen, który opowiada o swojej pięcioletniej podróży dookoła świat auto- czy jachtostopem oraz rowerem. Ania Czapek i Piotr Mojżyszek mówią o swojej podróży do Wietnamu, natomiast Gabrysia i Łukasz Waliczek o indyjskiej przygodzie. Do ciekawszych wydarzeń na festiwalu można również chyba zaliczyć szereg warsztatów: warsztaty szamańskie Vladimíra Václavka, kulinarne Michała Kochaniewicza, śpiewy gardłowe, warsztaty ceramiczne czy zen. Zaplanowaliśmy też kilka koncertów - np. zespołu Dva, wspomnianego już wcześniej Vladimíra Václavka, polskiej grupy Radio Samara czy koncerty gongów i mis tybetańskich. Oczywiście głównym gwoździem programu są degustacje herbaty prowadzone przez profesjonalistów dla laików.- Jaki był główny cel powstania festiwalu?
- W założeniu miało być to miejsce spotkań dla ludzi związanych z herbatą - właścicieli i gości herbaciarni czy dystrybutorów i sprzedawców herbaty. Tak się akurat złożyło, że grupa osób tu przyjeżdżająca ma podobne zainteresowania i powstał festiwal typowo podróżniczy, gdzie herbata jest oczywiście na pierwszym planie. Jest to kameralny festiwal wpisany na stałe w kulturę Cieszyna i ściśle związany z magią Wzgórza Zamkowego.- Jakie organizacje współtworzą festiwal?
- Są to m.in. czeskie Stowarzyszenie Instytut Herbaty jako główny organizator z którym współpracują Peterklíč Help, Stowarzyszenie Serfenta z Cieszyna, Opowiadamy o Świecie i wiele innych.- Ilu gości gromadzi festiwal?
- W poprzednich edycjach było to ok 300-400 osób dziennie. W tym roku spodziewamy się utrzymać tą samą liczbę odwiedzających.- Jak układa się współpraca polsko-czeska w kontekście Święta Herbaty?
- Grupa zarówno organizatorów jak i wolontariusze jest z tych dwóch krajów. Świetnie się dogadujemy, nie dochodzi w naszym zespole do żadnych zgrzytów. W tym roku jest jeszcze bardziej międzykulturowo, ponieważ koordynatorką wolontariuszy jest Francuzka.Zobacz też[edytuj]

Źródła[edytuj]